czwartek, 4 lutego 2021

 

Dzień Ciasta Marchewkowego


 

3 luty w Kalendarzu Świąt Dziwnych został uchwalony Dniem Ciasta Marchewkowego.

Ciasto to znane jest od średniowiecza. Dawniej cukier był towarem drogim i trudno dostępnym, a zawartość cukru w marchewce jest wysoka, stosowano ją więc, aby wzbogacić smak deserów.  W ostatnich zyskuje coraz większą popularność, nie tylko w krajach anglosaskich, ale również w Polsce.

Jest ciężkie, wilgotne, pełne orzechów, pachnie przyprawami korzennymi – cynamonem, goździkami, gałką muszkatołową, kardamonem. Ponadto jest bardzo łatwe do upieczenia i praktycznie zawsze się udaje.

Ciasto marchewkowe można jeść bez dodatków, jednak najczęściej podaje się je z lukrem, kremową polewą z białego serka, posypane kruszonymi orzechami.

Historycznie w naszym kraju marchew również była używana do wypieków – od 2011 r. kaszubski kuch marchewny jest wpisany na Listę produktów tradycyjnych. W zależności od regionu pieczono pierniki marchwiowe, marchwiaki czy ciasteczka marchewkowe.



Z pewnością wiele osób ma swoje ulubione przepisy na ciasto marchewkowe. Ja mogę polecić następujący:

https://www.poezja-smaku.pl/ciasto-marchewkowe/

 

Ciasto marchewkowe

Składniki:

1,5 szklanki startej marchewki (ok.3-4 marchewki)

1,5 szklanki mąki

4 jajka

1 szklanka oleju

1 szklanka cukru

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 płaska łyżeczka sody

1 łyżeczka cynamonu

1 łyżeczka przyprawy do piernika (można pominąć)

1 łyżka cukru wanilinowego

1 szklanka pokrojonych orzechów włoskich

pół łyżeczki soli

 

Czynności przygotowawcze:

Marchewkę trzemy na tarce o drobnych oczkach. Orzechy włoskie kroimy lub łamiemy na małe kawałki. Piekarnik nastawiamy na 180°C i zabieramy się za ciacho. Jajka ubijamy mikserem z cukrem i cukrem wanilinowym przez ok. 3 minuty. Zaczynamy powoli dolewać olej – ciasto w trakcie mieszania wchłonie cały. Ciągle ubijając, stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z solą, proszkiem i sodą. Ciasto powinno być gęste. Dodajemy cynamon oraz ewentualnie przyprawę do piernika. Na końcu wsypujemy odciśniętą marchewkę i orzechy, i mieszamy ostatni raz. Formę (najlepiej tortownicę o śr. 26cm, może być z kominem) natłuszczamy lub wykładamy papierem do pieczenia. Wlewamy ciasto i pieczemy je ok. 45-55 min. (najlepiej sprawdzać patyczkiem).

Ciasto marchewkowe podajemy posypane cukrem pudrem lub posmarowane polewą:

 

Polewa:

 

100 g kremowego, słonego serka (np. Philadelphia, Ostrovia, Almette)

3-4 łyżeczki miodu (lub ok. 5 łyżek cukru pudru)

2 łyżki masła

 

Masło ucieramy  za pomocą miksera lub ręcznie. Dodajemy po łyżeczce serka, aż do wykończenia. Dosładzamy miodem lub ewentualnie cukrem pudrem. Masą smarujemy wierzch zimnego ciasta i schładzamy w lodówce. Jeśli ciasto chcemy dodatkowo przełożyć masą – podwajamy ilość składników polewy. Ciasto marchewkowe przekrawamy wtedy na pół i cienko smarujemy.

 

Smacznego!

 


                                                                         Opracowała Agnieszka Piszcz 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz