Kalendarium



Patroni roku 2024

ustanowieni przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej

 

 

Patroni roku 2024

Sejm postanowił, że rok 2024 będzie miał następujących patronów: Marka Hłaskę, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodzinę Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego, Polskich Olimpijczyków. Natomiast Senat podjął uchwały o ustanowieniu roku 2024 rokiem: Edukacji Ekonomicznej, Władysława Zamoyskiego, Witolda Gombrowicza oraz Czesława Miłosza.

 W 2024 roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski, wybitnego polskiego pisarza i scenarzysty. Wiele utworów Hłaski doczekało się ekranizacji, jak choćby “Baza ludzi umarłych” w reż. Czesława Petelskiego, czy “Pętla” w reż. Wojciecha Hasa. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski.

 

Melchior Wańkowicz to jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii, ojciec reportażu. Największe jego dzieło to trzytomowy reportaż „Bitwa o Monte Cassino”, opisujący epopeję żołnierzy korpusu gen. Władysława Andersa. Wańkowicz na własne oczy obserwował tę jedną z najbardziej krwawych bitew w historii polskiego oręża. W 2024 roku przypada 50. rocznica jego śmierci.

 

W uchwale o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza senatorowie podkreślają, że przypadająca w 2024 r. 120. rocznica urodzin pisarza stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia potrzeby obecności jego dzieł i myśli w zbiorowej świadomości Polaków. Witold Gombrowicz (1904–1969) był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w. Rozgłos w kołach literackich przyniosła mu powieść „Ferdydurke”, opublikowana w 1937 r.

 

Senatorowie wyróżnili także Czesława Miłosza w 20. rocznicę śmierci poety, prozaika, eseisty, historyka literatury, tłumacza, laureata Literackiej Nagrody Nobla. Wiersze Czesława Miłosza są intelektualne, a metafory, jakich używa - sugestywne. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

 

W 2024 roku obchodzić będziemy 130. rocznicę urodzin Kazimierza Wierzyńskiego, prozaika i poety. Był jednym z twórców grupy literackiej Skamander. W młodości działał w niepodległościowych Polskich Drużynach Strzeleckich, a potem w Legionie Wschodnim i Polskiej Organizacji Wojskowej. Debiutował w 1919 r. tomem wierszy “Wiosna i wino”.

 

Z literackich patronów roku 2024 mamy jeszcze Zygmunta Miłkowskiego, znanego też pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż. Był pisarzem, politykiem, publicystą oraz pułkownikiem Powstania Styczniowego. W przyszłym roku obchodzić będziemy 200. rocznicę urodzin twórcy określonego przez posłów jako „żołnierza i pisarza, wytrwałego działacza niepodległościowego, twórcę idei obrony czynnej i skarbu narodowego”.

 

Romuald Traugutt - przywódca Powstania Styczniowego, wielki patriota, który oddał życie, walcząc o odzyskanie przez Polskę niepodległości. W 2024 r. przypada 160. Rocznica jego śmierci.

 

Wincenty Witos - Patron Roku 2024 ustanowiony przez Sejm i Senat. Urodził się z 1874 r., co oznacza, że w przyszłym roku mija 150. rocznica tego wydarzenia. Był trzykrotnym premierem, wybitnym mężem stanu, działaczem samorządowym i przywódcą ruchu ludowego. W ustawie z 2017 r. Wincenty Witos został włączony w poczet Ojców Niepodległości RP.

 

Senatorowie przypominają, że w 2024 r. przypada 100. rocznica śmierci Władysława Zamoyskiego - działacza społecznego, fundatora Zakładów Kórnickich, członka założyciela Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie. 10 listopada 1933 r. „za wybitne zasługi dla kraju, pracę społeczną oraz wielką ofiarność” został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego Wielką Wstęgą Odrodzenia Polski.

 

Abp Antoni Baraniak, salezjanin, doktor prawa kanonicznego, przed II wojną światową był sekretarzem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników kard. Stefana Wyszyńskiego. W przyszłym roku mija 120. rocznica urodzin abp. Baraniaka.

 

W marcu 2024 r. przypada 80. rocznica zamordowania przez żandarmerię niemiecką rodziny Ulmów, która ukrywała Żydów z trzech rodzin: Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. „Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę” - podkreślił Sejm w uchwale. W 1995 r. Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Od 2016 r. w Markowej działa Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

 

W 100-lecie zdobycia przez polskich sportowców pierwszych medali olimpijskich Sejm ogłosił 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. 27 lipca 1924 r. podczas VIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk wywalczyła srebrny medal. Tego samego Adam Królikiewicz na koniu Picador zdobył brązowy medal olimpijski w konkursie skoków w jeździectwie. Dotychczas w 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich wystąpiło łącznie 3 012 polskich sportowców, którzy łącznie zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych.

 

Rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej jako tej, która powinna być niezbędnym elementem przygotowania młodych ludzi do życia zawodowego i społecznego oraz udziału w budowaniu nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki narodowej. W 2024 roku będziemy obchodzić 100-lecie reform gospodarczych Władysława Grabskiego, 100-lecie powstania polskiego złotego, 100-lecie powstania Banku Polskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Więcej informacji na stronie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz witrynie Senatu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz