środa, 10 lutego 2021

Astrid Lindgren

 

Astrid Lindgren

Najbardziej znana na świecie autorka książek dla dzieci urodziła się 14 listopada 1907 r. w Vimmerby.
Prawdziwa saga o Astrid Lindgren jest równie fantastyczna jak historie, które sama napisała. Dziewczyna ze wsi zostawia wesołą zagrodę dzieciństwa, zachodzi w ciążę z człowiekiem, o którym nie chce nawet słyszeć, opuszcza rodzinny dom, jest zmuszona oddać syna do rodziny zastępczej. W wielkim mieście głoduje, walczy o to, aby odzyskać dziecko i wychodzi za mąż...

Wymyślanie historii dla dzieci Astrid Lindgren zaczęła w wieku 34 lat, kiedy jej chora córeczka poprosiła o opowiedzenie jej czegoś. Tak powstała postać Pippi Pończoszanki, dziewczynki przełamującej konwencje świata dorosłych. Maszynopis nie został jednak zaakceptowany przez wydawnictwo. Pierwszą książką Astrid Lindgren przyjętą do publikacji została powieść dla dziewcząt "Zwierzenia Britt-Mari". I tak w 1944 roku rozpoczęła się seria sukcesów szwedzkiej pisarki.


Napisała kilkadziesiąt książek, stała się jedną z najbardziej wpływowych osób w Szwecji. Kiedy Astrid Lindgren odkryła, że płaci 102 procent podatku, napisała baśń Pomperipossa w Manismanii, co przyczyniło się do utraty władzy przez socjaldemokratów. W wyniku jej kampanii przeciwko złemu traktowaniu zwierząt przeznaczonych do uboju znowelizowano ustawę o ochronie zwierząt.

Książki słynnej Szwedki sprzedano do tej pory w ponad 100 milionach egzemplarzy i przetłumaczono na blisko 100 języków, często były także ekranizowane. Została uhonorowana dziesiątkami nagród szwedzkich i międzynarodowych, m.in. medalem Hansa Christiana Andersena (1958), International Book Award UNESCO (1993), Orderem Uśmiechu, a także nagrodą Right Livelihood Award w 1994 roku. 2 maja 1989 Uniwersytet Warszawski przyznał jej tytuł doktora honoris causa.
Astrid Lindgren umiera 8 stycznia 2002 r. w Sztokholmie, w wieku 94 lat. 



Co sprawia, że dzieła Astrid Lindgren są tak wyjątkowe? W odpowiedzi na pytanie, skąd czerpie inspiracje, autorka wyjaśnia:

"Nie istnieje żadne inne dziecko, które może mnie zainspirować, poza tym dzieckiem, którym sama niegdyś byłam. Do pisania książek dla dzieci wcale nie jest konieczne posiadanie własnych dzieci. Trzeba tylko samemu kiedyś być dzieckiem. I mniej więcej pamiętać, jak to było."

 Zapraszam do wirtualnego zwiedzania muzeum pisarki: 

https://www.astridlindgren.com/Dalagatan46/index.html?fbclid=IwAR3Wa-yRH2Ap9aYA7pxDBwUbLCvww6vsq4MQu_C1ShPwaCq2hk4IpUoCiZo


 
Czy wiedzieliście, że...

 1. Jej pierwsza opowieść ujrzała światło dzienne, kiedy przyszła autorka miała zaledwie 13 lat. Nastoletnia Astrid wygrała konkurs w lokalnej gazecie, w której nagrodą była publikacja.

2. W wieku zaledwie 18 lat była bohaterką ogromnego skandalu w swoim rodzinnym Vimmerby – zaszła w ciążę ze swoim szefem, redaktorem naczelnym miejscowej gazety. Nie przyjęła jego oświadczyn, zamiast tego wyjechała do Sztokholmu. Jej syn Lars urodził się w szpitalu Righospitalet w Kopenhadze, ówcześnie jedynej placówce w całej Skandynawii, w której odbierano porody nie informując o tym władz.

3. W 1931 roku wyszła za Sture Lindgrena, zaś w 1934 roku na świat przyszła ich córka Karin. W 1944 roku zaczęła spisywać przygody rudowłosej Pippi – postaci, której początek dały opowieści małej Karin.

4. Pierwsza filmowa adaptacja przygód Pippi (lub też „Fizi”) powstała już w 1949 roku, zaledwie cztery lata po książkowym debiucie.

5. Postać rudowłosej, przebojowej i ciągle chętnej przygód Pippi z jednej strony była chwalona, zdobywała nagrody i miłość czytelników na całym świecie; z drugiej strony wywołała zaś nerwowe reakcje konserwatywnej części szwedzkiego społeczeństwa lat 40. Krytyk literacki i pedagog, profesor John Landqvist, publicznie nazywał Lindgren „beztalenciem”, zaś najsłynniejszą stworzoną przez nią bohaterkę „dzieckiem o chorej fantazji”. Autorka nie przejmowała się ponoć tymi docinkami.

 6. W 1965 roku Lindgren kupiła wiejski dom, w którym się wychowała i odtworzyła go zgodnie ze swoimi dziecięcymi wspomnieniami. Dziś znajduje się tam muzeum poświęcone jej życiu i twórczości.

7. W 1967 roku, z okazji 60. urodzin Lindgren, jej szwedzki wydawca Rabén&Sjögren ustanowił specjalną nagrodę, Astrid Lindgren Prize, przyznawaną autorom książek dla dzieci. Od 2002 roku podobną nagrodę w hołdzie autorce przyznaje również szwedzki rząd.

8. Jej książki przetłumaczono na 96 języków (!), a nakład na całym świecie przekroczył 150 milionów kopii.

9. Określenie Lindgren „gwiazdą” w żadnym wypadku nie jest nadużyciem – w 1988 roku na jej cześć nazwano jedną z małych planet, Lindgren 3240. To jednak nie wszystko: istnieje również „Asteroid Lindgren” oraz… mini-satelita „Astrid-1”. Nazwy jej wyposażenia to imiona najsłynniejszych postaci stworzonych przez pisarkę.

10. W 2014 roku, 12 lat po śmierci Lindgren, Narodowy Bank Szwecji wypuścił specjalny, 20-koronowy banknot z jej podobizną. W Niemczech z kolei można było nabyć znaczek pocztowy z wizerunkiem autorki.



 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz