piątek, 24 kwietnia 2020

Czytamy nieco więcej





Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy, wstępny raport dotyczący czytelnictwa w Polsce. 2019 rok to nie tylko rok, kiedy nastąpiło zatrzymanie spadku czytelnictwa, ale też niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Twórcy badania przyczyn tego stanu rzeczy upatrują w dobrej koniunkturze, dzięki której stać nas było na zakup nowości. Kolejną przyczyną mogły być ekranizacje, seriale czy gry komputerowe, które podsycały zainteresowanie literaturą. Ważne było również przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk.



 W 2019 roku 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę


W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Książki najczęściej: kupowano (41%), pożyczano od znajomych (35%), otrzymywano w prezencie (31%), wypożyczano z biblioteki (27%) lub znajdywano we własnym księgozbiorze (20%).


Ile osób sięgało po książki w poszczególnych latach?

 Jak dużo czytamy?




E-booki i audiobooki w Polsce 2019

Polacy traktują e-booki tak samo jak książki papierowe. Sięgnęło po nie 6% czytelników (2,5% Polaków). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Z kolei 6% czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki. Potwierdzają to obserwacje z wcześniejszych badań BN: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie.



Skąd czerpaliśmy książki tradycyjne?


 Szkoda, że biblioteki są dopiero na czwartym miejscu…


 
Najpopularniejsi pisarze w Polsce:


Najpopularniejsi pisarze? Po raz pierwszy od 2012 roku listę otwiera aż trzech twórców współczesnych: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. Dalej – klasycy: Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.




Pełen raport Biblioteki Narodowej znajdziecie Tutaj





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz