Historia


 Historia naszej biblioteki związana jest ściśle z historią naszej Szkoły.

Historia Szkoły sięga roku 1949. Wówczas to przy ul. 1 Maja 10 znalazło swoją siedzibę Państwowe Liceum Pocztowo-Telekomunikacyjne o dwuletnim cyklu kształcenia. Nie było podręczników, więc uczniowie korzystali z wykładów nauczycieli, regulaminów służbowych i obowiązujących w tym czasie zarządzeń.
Gmach był miejscem, gdzie wcześniej już w 1905 r. powołana została do życia prywatna pensja żeńska sióstr Bolesławy i Michaliny Sobolewskich z polskim językiem wykładowym. 
Utworzone Państwowe Liceum Pocztowo-Telekomunikacyjne początkowo borykało się z ciasnotą pomieszczeń, ogrzewaniem sal lekcyjnych piecami węglowymi a także brakiem podręczników i książek.
Biblioteka o bardzo skromnym zasobie zbiorów znajdowała się w osobnym budynku, w podwórku szkoły na poddaszu, do którego wchodziło się po drewnianych schodach. Pomieszczenie to również tak jak inne ogrzewane było piecem węglowym a na wyposażeniu były liczydła i maszyna do pisania.
Pierwszy wpis do głównej księgi inwentarzowej dokonany został w dniu 03 marca 1950 roku i była to „Wieczornica poezji radzieckiej” wydana w 1949 roku. 
Bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej Szkoły było przeniesienie do budynku przy ulicy Podwale 11. Odbyło się to 30 czerwca 1973 roku.
Nowa siedziba szkoły miała wewnętrzny system centralnego ogrzewania z własną kotłownią, sprawną kanalizację i więcej niż w poprzedniej sal lekcyjnych.
Biblioteka mieściła się w lewym skrzydle szkoły na parterze i zajmowała jedno pomieszczenie, w którym wydzielono miejsca do pracy dla uczniów, miejsce do wypożyczania książek oraz miejsce do pracy wewnętrznej.  Wydzielony został także księgozbiór podręczny, co ułatwiało uczniom dostęp do encyklopedii i wydawnictw informacyjnych.
Początkowo książki przechowywane były w ciężkich, zamykanych, oszklonych  szafach, które w późniejszych latach zamieniono na łatwo dostępne regały książkowe.
Wprawdzie okna biblioteki wychodziły bezpośrednio na ulicę Podwale, ale grube mury budynku i kraty okienne skutecznie izolowały pomieszczenie i zabezpieczały zbiory.
Następnym ważnym wydarzeniem dla społeczności szkolnej było zakończenie  kolejnego etapu rozbudowy, które miało miejsce 4 czerwca 1992 roku.
Oddano wówczas do użytku nową salę gimnastyczną, gabinet lekarski, sklepik a także pomieszczenia, do których  przeniosła się biblioteka.
Były to dwa pomieszczenia obok sali gimnastycznej. W pierwszym z nich znajdował się księgozbiór podręczny, miejsce do cichej pracy dla uczniów, katalogi oraz miejsce do wypożyczania z kartami czytelniczymi. Drugie pomieszczenie było magazynem książek, do którego wstęp był ograniczony.
Warunki lokalowe były trudne. Rozrastający się księgozbiór nie mieścił się w dotychczasowych regałach, dostawiano więc kolejne półki, a gdy zabrakło miejsca, książki układano w stosy na podłodze biblioteki.
Bardzo małe, zakratowane okna dawały niewiele światła, były nieszczelne i dlatego temperatura w pomieszczeniu była zawsze niska niezależnie od pory roku.
Kolejne etapy rozbudowy szkoły dawały jednak nadzieję na zmianę.
11 stycznia 2007 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowego, ostatniego segmentu szkoły. W tym segmencie znajdowało się  dziesięć sal dydaktycznych, klimatyzowana, multimedialna aula na 150 osób, siłownia a przede wszystkim pomieszczenia z przeznaczeniem na funkcjonalną, nowoczesną bibliotekę.
Obecnie biblioteka to przestronne, widne pomieszczenia zajmujące około 170  m².
W skład tych pomieszczeń wchodzi: Czytelnia z księgozbiorem podręcznym,  Multimedialnym Centrum Informacyjnym oraz miejscami do pracy dla uczniów;  Wypożyczalnia z wolnym dostępem do zbiorów oraz pokój do pracy wewnętrznej dla nauczycieli bibliotekarzy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz