poniedziałek, 15 marca 2021


Dziś, 15 marca, mija kolejna rocznica urodzin najbardziej lubelskiego poety – Józefa Czechowicza. Jak co roku od 20 lat Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"  organizuje Jego urodziny. Tego dnia mieszkańcy Lublina uczestniczą w specjalnym wydarzeniu, podczas którego zaproszeni lublinianie czytają Poemat o Mieście Lublinie.

 


W tym roku zaproszenie do udziału w czytaniu Poematu o mieście Lublinie przyjęli (w kolejności czytania):

 Agnieszka Krawiec – dziennikarka Radia Lublin, autorka audycji kulturalnych i podróżniczych, społeczniczka działająca na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Od ponad 20 lat lublinianka z wyboru.

Henryk Kowalczyk – twórca i dyrektor artystyczny Teatru Scena 6. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie. Założyciel Fundacji Sztuki im. Brunona Schulza. W 2017 roku laureat Nagrody Miasta Lublin za całokształt twórczości.

Marta Kurowska – lublinianka, fundatorka i prezeska Fundacji „Tu obok”, aktywistka miejska. Od dziecka obecna w życiu kulturalnym miasta, na emeryturze prowadzi spotkania Wolontariuszy Kultury plus i Porannego Domu Kultury. Spaceruje z Czechowiczem od początku.

Marta Panas-Goworska – urodziła się w Lublinie. Z wykształcenia kulturoznawczyni. Wraz z mężem Andrzejem Goworskim jest autorką czterech książek popularnonaukowych i kilkudziesięciu artykułów, głównie o historii krajów byłego ZSRR oraz historii medycyny. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Lublin.

Aleksander Wójtowicz – dr hab., prof. UMCS, historyk literatury, edytor. Kierownik Oddziału Muzeum Literackiego w Lublinie. Współredaktor „Pism zebranych” Józefa Czechowicza oraz tomu „Archiwum Reflektora". Autor książek m.in. „Nowa Sztuka. Początki (i końce)” oraz „Epoka wielkiego zamętu. Szkice o literaturze nowoczesnej 1918-1939”.

Rafał Jakub Pastwa – dziennikarz, pisarz i poeta, doktor nauk teologicznych, społecznik, pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Społecznych KUL, duchowny rzymskokatolicki, duszpasterz lubelskich środowisk twórczych, laureat nagrody Angelus Lubelski.

Magdalena Łuczyn – z wykształcenia filozofka, z przekonania feministka. Biegła w pozyskiwaniu opowieści, prowadzi cykle spotkań o książkach, zbiera historie miasta Lublina. Twórczyni nietuzinkowych spacerów po dzielnicy Bronowice oraz spacerów po pomijanych i mniej znanych zakamarkach Lublina.

Kevin Grabowska-Christianson – emerytowany profesor literatury amerykańskiej i creative writing. W latach 2007-2008 stypendysta Programu Fulbrighta w dziedzinie literatury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pasjonuje się językiem oraz literaturą polską. Tłumacz utworów Józefa Czechowicza, Andrzeja Bursy, Tadeusza Nowaka i innych. Przetłumaczył na język angielski „Poemat o mieście Lublinie”.

Jadwiga Graboś   absolwentka filologii germańskiej i prawa na UMCS, a także podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych na UJ. Nauczycielka języka niemieckiego. Autorka książki poetyckiej „Lekcje rozróżniania”. Pisze wiersze, teksty piosenek i prozę. Publikowała w Kwartalniku „Akcent”, Wydawnictwie j, Magazynie „Malkontenty”, Almanachu Wierszy Krakowskich oraz Babińcu Literackim. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin.

Agnieszka Pawluczuk – z zawodu ekonomista, pracuje jako księgowa w prywatnej firmie. Miłośniczka starego Lublina, pasjonatka i kolekcjonerka starych fotografii. W życiu prywatnym spełniona mama - dorosłego już syna, który z zamiłowania do fotografii  robi fotokolaże starego i nowego Lublina (do obejrzenia na stronie Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN”).

Sławomir Hornik – wydał dwie książki poetyckie: „Szwy”, „Południe pozdrawia północ”. Z wykształcenia kulturoznawca, z obowiązku pracownik korporacji.

Maria Wiśnioch-Filo – absolwentka UMCS, była kierowniczka Działu Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku. Przewodnik miejski PTTK. Od 2011 roku prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK w Lublinie.

Fryderyk Rudziński – grafik pracujący w tradycyjnych technikach graficznych, rysownik, ilustrator. Obronił dyplom na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W latach 2016-2019 prowadził w Izbie Drukarstwa w Domu Słów pracownię miedziorytu. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni jako laborant w Katedrze Grafiki Warsztatowej.

Joanna Jawiczuk – absolwentka filozofii na UMCS i historii sztuki na KUL. Nauczycielka etyki i filozofii w Międzynarodowej Szkole Podstawowej „Paderewski” w Lublinie. Dyrektorka programowa lubelskich obchodów Światowego Dnia Filozofii i prezeska Fundacji Heuresis.

Początek transmisji dziś  o godzinie 17:00.

Transmisja będzie dostępna na: YouTube Bramy Grodzkiej:  

(https://www.youtube.com/channel/UClR2Vx4yfXNxAp1cOCu4_SQ)

link do audycji: https://www.youtube.com/watch?v=3M4JselBrYo

Po zakończeniu akcji na YouTube będzie można zobaczyć audycję z cyklu "Opowieści z Bramy", która będzie poświęcona Józefowi Czechowiczowi i "Poematowi o mieście Lublinie".

 

 

 Autoportret

sta­ną­łem na zie­mi w lu­bli­nie
tu mnie skrzy­dłem ude­rzy­ła trwo­ga
mat­ko do­bra
na deszcz mnie ma­łe­go tę­sk­ne­go wy­nieś
za mia­sto tam sia­no pach­nie w sto­gach

ze snów dzie­ciń­stwa mnie wy­darł
z nu­dów książ­ki szkol­nej
ser­decz­ny jan wy­dra
i brat w mun­du­rze
taki duży
pił­sud­skie­go żoł­nierz

tak tak to po ko­lei
tu­pa­ły dni lata na­dzie­je
aż za­czę­ły i mnie dud­nić ar­ma­ty

li­twa raz pierw­szy
cie­kła przez mar­szów smu­gi jak przez pal­ce
prze­cie­kła z fron­tu do wier­szy
wier­sze o mnie wal­czą
i znów li­twa je­zior­nej je­sie­ni
cho­ra bo­rów na wzgó­rzach mo­sią­dzem
wody pod ło­dzią ru­mie­niec
na prze­mian z mową bia­ło­ru­ską
lśnił na wy­brze­ży wstę­dze
we wstę­dze ręki mej plu­skał
wo­łyń
jak tam ki­pia­łem
we­so­ły
cięż­ko i gę­sto ro­snąc
w mia­stecz­ku o cer­kwie bia­łe
grzmia­ła moja ma­jo­wa wio­sna

w war­sza­wie już ja­sne wi­try­ny
smu­tek za­sło­nił przede mną
pa­ryż oce­an wi­dzia­łem przez dym siny
tak­że lau­ro­wo ciem­no

znów zie­mia lu­blin pu­sty
jak czer­wo­ne ska­ły bre­ta­nii
ser­ce w pół dro­gi nie ustaj
da­lej
za nic

 

http://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/czytanie-czechowicza-15-3-2021/

 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz