poniedziałek, 26 października 2020

Murale o książkach

 

Najpiękniejsze murale o książkach cz. 1

 

Mural to dekoracyjne dzieło malarstwa ściennego, zazwyczaj monumentalnego.Murale pochodzą z okresu prehistorii, były szczególnie rozpowszechnione w starożytnym Rzymie na ulicach miast. Teraz przeżywają rozkwit popularności.

Obecnie murale traktuje się bardziej jako dzieła artystyczne mające zaznaczyć jakiś problem cywilizacyjny, zaakcentować akcję humanitarną, lub po prostu ozdobić nie zawsze najpiękniejszą architektonicznie elewację budynku.

 Poniżej przedstawiam kilka, moim zdaniem najpiękniejszych, murali o książkach i czytaniu.

 

W Ustroniu na elewacji Miejskiej Biblioteki Publicznej powstał jeden z największych murali w Polsce, ma aż 500 m kw. powierzchni. Mural pokrywa siedem ścian. Na największej znajduje się kopia wnętrz biblioteki w Dublinie, kolejne ściany pokrywają obrazy wnętrza biblioteki w Edynburgu, a także przedwojenne fotografie charakterystycznych dla Ustronia miejsc - ratusza, zakładu przyrodoleczniczego, szałasu pod Czantorią.

 


 



W Łodzi, na  ścianie budynku Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Uniwersytetu Łódzkiego widnieje mural "Nauka kluczem do wiedzy" autorstwa Barysa (Marcina Barjasza).


 

Pozostałe murale znajdują się poza granicami Polski.

 

Mural przedstawiający regał z ulubionymi książkami mieszkańców Utrechtu. Jednym z dzieł, które znalazły się na malowidle, jest „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza (Holandia).


 

Mural w Esch-sur-Alzette (Luksemburg):


 

Mural na ścianie księgarni South Congress Books w Austin (USA):

  

 

Mural w Jacsonville (USA):


 

 Mural w Niżnym Nowogrodzie (Rosja):


 

 Mural na budynku biblioteki w Kansas City (USA):


 

Mural na ścianie biblioteki Éva-Senécal w Sherbrooke (Kanada):


 Opracowała Agnieszka Piszcz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz