wtorek, 20 października 2020

Biblioteka Gladstone's

 

A gdyby tak… nocować w bibliotece?

 

W małej wiosce w północnej Walii znajduje się jedyna w Wielkiej Brytanii  (a może i na całym świecie) biblioteka, w której można zamieszkać! Od ponad stu lat można korzystać nie tylko z jej zbiorów, ale również przenocować w jej budynku za dość przystępną cenę.

Biblioteka Gladstone’a znajduje się w małej wiosce Hawarden, w hrabstwie Flintshire, na południe od Liverpoolu. Została nazwana na cześć założyciela - Williama Ewarta Gladstone’a (1809-1898), brytyjskiego polityka, czterokrotnego premiera Wielkiej Brytanii. Był on bardzo ciekawą postacią - warto też poczytać o jego poglądach i innych dokonaniach.

Gladstone był zapalonym bibliofilem i czytelnikiem. W swojej prywatnej kolekcji posiadał 32 tysiące książek, głównie poświęconych teologii, kulturze literackiej i polityce, a podobno 22 tysiące z nich przeczytał. Na 6 tysiącach woluminów znaleźć nawet można osobiste zapiski polityka. 


 

W późniejszych latach Gladstone zaczął myśleć o udostępnieniu swojej osobistej biblioteki innym. „Często zastanawiał się, jak zebrać razem czytelników, którzy nie mieli książek i książki, które nie miały czytelników" -  jak  pisała jego córka Mary.

Nie chciał swoich zbiorów przekazywać dużym bibliotekom w Londynie lub Oksfordzie, ponieważ wiedział, że w takich ośrodkach dostęp do literatury jest łatwiejszy. Marzył, by z jego ksiąg mogli korzystać ludzie biedni, chcący poszerzać swoją wiedzę.  Dlatego w  1895 roku, założył własną bibliotekę. Na ten cel przeznaczył 40 tysięcy funtów, a początkowo zbiory mieściły się w budynku, zwanym Żelazną Biblioteką lub Blaszanym Tabernakulum, odległym od jego zamku nieco ponad kilometr. Podobno 85-letni wówczas Gladstone z pomocą córki i jednego służącego przetransportował do budynku na furmance i taczce ponad 20 tysięcy książek, a następnie rozpakowywał je i ustawiał na półkach, stosując własny system katalogowy. Już wtedy myślał o tym, żeby użytkownicy biblioteki mieli gdzie zatrzymać się na noc. Do tego celu wykorzystał znajdujący się w pobliżu budynek dawnej szkoły podstawowej. Dopiero po jego śmierci rodzina zdecydowała się postawić nowy obiekt, do którego trafiły całe zbiory patrona.

Bibliotekę oficjalnie otworzono w 1902 roku. Ze skrzydła mieszkalnego zaczęto korzystać w 1906 roku i od tego czasu goście są mile widziani w gmachu biblioteki, której zbiory zawierają obecnie dodatkowo 150 tysięcy innych książek.

 

W 1905 roku James Cape Story, częsty użytkownik biblioteki, opisał ją jako „świątynię nauki, miejsce relaksującej medytacji, badań, duchowego odświeżenia oraz bodźca - i to w uroczym naturalnym otoczeniu, u stóp walijskich gór ”. 

W ostatnich latach Biblioteka Gladstone’a położyła nacisk na promowanie się jako miejsce odosobnienia, w którym można pisać, uczyć się i czytać. W ciągu roku odbywają się festiwale, spotkania autorskie czy kursy językowe. Przyjeżdżają studenci, pracownicy naukowi, duchowni i zwykli czytelnicy z całego świata, którzy chcą spędzić czas z książką z dala od miejskiego zgiełku.

Z gościnności biblioteki skorzystać może każdy. Zgodnie z wolą założyciela opłaty są minimalne: od 69 do 105 funtów. Goście mają dostęp do czytelni do godziny 22:00, czyli pięć godzin dłużej niż zwykli odwiedzający. Mogą zabrać ze sobą książkę do pokoju, aby poczytać w łóżku. Wszystkie pokoje  urządzono w prostym, ale nowoczesnym stylu. Podkreślić należy, że w pokojach znajdują się  radioodbiorniki, nie ma telewizorów, a zasięg sieci komórkowej jest słaby.

Pokoje można rezerwować na stronie biblioteki: https://www.gladstoneslibrary.org/ 


 
Opracowała: Agnieszka Piszcz


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz