piątek, 23 października 2020

Czas zimowy

 Zmiana czasu na zimowy

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co roku w ostatnią niedzielę października przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Tego dnia przestawiamy wskazówki zegarków z 3.00 na 2.00. A będziemy musieli to zrobić w nocy z 24 na 25 października, czyli z soboty na niedzielę.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej - w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono także w ostatnią niedzielę marca.

 


Jednakże wszystko wskazuje na to, że zmiana czasu powoli odchodzi do lamusa. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się w marcu 2019 roku za projektem regulacji, który ma znieść w Unii Europejskiej zmianę czasu. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, że ostatnia zmiana czasu we Wspólnocie miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miałyby jednak zachować prawo do decydowania o tym, w której strefie czasowej chcą się znaleźć.

Lekarze twierdzą, że z punktu widzenia zdrowia, zmiana czasu zawsze przynosi straty,  może bowiem powodować zaburzenia snu wiążące się z otyłością, zaburzeniem funkcji poznawczych, wzrostem ciśnienia. Ponadto zaobserwowano zwiększoną liczbę zawałów serca w sytuacji, gdy ludzie są zmuszani do rozpoczynania i kończenia aktywności w innych godzinach niezgodnych z ich rytmem dobowym.

 Naturalnym czasem dla terenów Polski jest czas zimowy.

 Więc śpijmy godzinę dłużej. Na zdrowie! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz