ZAWODY PRZYSZŁOŚCI
W jakiej sytuacji rynkowej będzie wkraczała na rynek pracy dzisiejsza młodzież? Świat zmienia się szybko, coraz trudniej przewidzieć nam przyszłe realia. Mimo tej niepewności, eksperci zgodnie przyznają, że na niektóre zawody przyszłości z pewnością warto zwrócić uwagę już dzisiaj. Jeszcze chętniej mówią o predyspozycjach, które już wkrótce będą niezbędne.
Za kilkanaście lat – to podkreślają wszyscy, którzy próbują przewidzieć przyszły rynek pracy – świat będzie bardzo doceniał otwartość na zmiany. W zmieniającej się błyskawicznie rzeczywistości żaden zawód nie zagwarantuje zatrudnienia od uniwersytetu po emeryturę. Najlepiej będą sobie radzili ludzie chcący się uczyć, dokształcać, zmieniać branże i wykorzystywać nadarzające się okoliczności. Już teraz nie pracujemy w jednej firmie przez całe zawodowe życie. Ten trend będzie się utrzymywał.
1. Specjalista z branży IT
Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest ogromne. Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że w najbliższej przyszłości na rynku pojawią się zupełnie nowe stanowiska pracy. Obecnie w tej branży najbardziej lukratywne są posady m.in. programistów Java, senior developerów czy też architektów IT. W najbliższych latach na znaczeniu będą zyskiwały stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji.
2. Biotechnolog
Jest to zawód bardzo ceniony na Zachodzie, jednak w Polsce dopiero się rozwija. W przyszłości będzie jednak szybko zyskiwał na znaczeniu. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i ochrony środowiska, miejsc pracy będzie coraz więcej. Należy również pamiętać, że konkurencja w tym zawodzie jest niewielka, więc stawki dla kandydatów powinny szybko rosnąć. Czym zajmuje się biotechnolog? Opracowuje on technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu.
3. Logistyk
Już teraz jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Specjaliści z dziedziny logistyki są niezbędni nie tylko w transporcie, ale również budownictwie, motoryzacji, elektronice czy też energetyce. Logistyk znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie pojawia się produkcja i sprzedaż. Czym się zajmuje? Przede wszystkim jest odpowiedzialny za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów.
4. Inżynier elektrotechnologii
5. Lekarz / Pracownik usług medycznych
Chociaż w Polsce warunki finansowe dla pracowników branży medycznej są znacznie gorsze niż na Zachodzie, to można być pewnym, że sytuacja ta będzie się szybko poprawiać. Wśród lekarzy czy pielęgniarek wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski. Polacy coraz chętniej uprawiają sporty i dbają o swój wygląd, dlatego na znaczeniu będą zyskiwać takie zawody jak chirurg medycyny estetycznej czy też fizjoterapeuta. Popularność zyskują również usługi psychologów oraz psychoterapeutów.W niedalekiej przyszłości pojawić mogą się nowe zawody, takie jak tele-chirurg czy też towarzysz osób starszych.
6. Trener / Dietetyk
7. Specjalista ds. finansowych / Doradca ds. finansów osobistych
Wraz ze zwiększającą się świadomością finansową, a także w związku z obawami dotyczącymi obecnego systemu emerytalnego, coraz większą popularność będą zyskiwali różnego rodzaju doradcy finansowi (np. emerytalni, inwestycyjni, podatkowi, ubezpieczeniowi). Według prognoz, od 2012 do 2020 roku zapotrzebowanie na pracowników w tej branży zwiększy się aż o 43 proc.!
8. Analityk big data / Data scientist
Harvard Business Review nazwał profesję analityka big data mianem "najseksowniejszego zawodu XXI wieku". Trudno się dziwić - obecnie firmy gromadzą ogromne ilości danych, których analiza często jest kluczowa dla rozwoju biznesu. Tzw. data scientists przede wszystkim powinni posiadać wiedzę z zakresu ekonomii, matematyki i statystyki. Ich praca polega na analizie danych i sugerowaniu na ich podstawie określonych decyzji i rozwiązań.
9. Grafik komputerowy
10. Pracownik naukowy
To kolejny zawód, który na razie znacznie bardziej ceniony jest na Zachodzie. Polska ma sporo do nadrobienia, jednak szybki postęp w technologii sprawi, że pracownicy naukowi będą kluczowi dla dalszego rozwoju. W przyszłości w największym stopniu zyskają naukowcy z takich dziedzin jak matematyka, chemia, fizyka, czy też inżynieria. To właśnie dzięki ich badaniom na rynku pojawiać się będą nowe technologie i wynalazki, usługi medyczne, leki czy też sposoby na pozyskiwanie energii.
Opracował Rafał Nieściór
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz