środa, 11 listopada 2020

Narodowe Święto Niepodległości

 

 

11 listopada

Sprawa bliska sercom Polaków

Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości,

O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze

 Szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności.

 Kiedyśmy pełną piersią pili to powietrze,

 Nocą w ciemnych alejach stłoczeni szpalerem,

 Czekając, aż zapłonie świt nad Belwederem.

 Jakże Ciebie przywitać radosna swobodo?

 I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem

 I młodzieńczej poezji burzliwa urodą,

 Co szła śpiewem przez miasto i wracała echem.

 

 Antoni Słonimski "Niepodległość"

 

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność. W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

 Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

 


Biuro Programu „Niepodległa”, jak każdego roku, zaprasza do włączenia się w akcję „Niepodległa do hymnu”.

Narodowe Święto Niepodległości możemy uczcić także bez wychodzenia z domu. W południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku.

Zachęcam również do skorzystania z przygotowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” materiałów:

Słowa Hymnu Państwowego – https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_grafika.pdf

Nuty Hymnu rozpisane na głos – https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_glos.pdf

Nuty Hymnu rozpisane na fortepian - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_fortepian.pdf

Nagranie Hymnu Państwowego  – https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/mazurek_dabrowskiego.wav

Zapraszam także do zapoznania się z wystawą poświęconą osiągnięciom odrodzonej Polski w latach 1918-1939, którą przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” na setną rocznicę odzyskania niepodległości: 

Wystawa „Tak powstawała Niepodległa"

 

Życzę wszystkim radosnego świętowania!




 




 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz