niedziela, 10 marca 2024

Plebiscyt Książka Roku 2023

 


 Wybrano książki roku 2023

 

 Zakończył się Plebiscyt Książka Roku 2023. Ta edycja była wyjątkowa nie tylko ze względu na nowe kategorie, lecz także na liczbę oddanych głosów! O wygranych zdecydowało ponad ćwierć miliona uczestników! Które książki zostały nagrodzone? 

Czas poznać laureatów we wszystkich 15 kategoriach:

Nagrodę w kategorii Literatura piękna otrzymał Toshikazu Kawaguchi za „Zanim wystygnie kawa. Tom 2. Opowieści z kawiarni”, Grupa Wydawnicza Relacja. To już druga nagroda tego autora. Poprzednią zdobył rok temu, za rozpoczynający cykl tom „Zanim wystygnie kawa”.

 W kategorii Powieść historyczna triumfowała Elżbieta Cherezińska, która odebrała statuetkę osobiście z rąk Ewy Cieślik z Lubimyczytać i Marcina Okoniewskiego (Okoń w sieci). „Sydonia. Słowo się rzekło” ukazało się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

 Słowo Kryminał, sensacja i thriller w nazwie kategorii odpowiada sytuacji, w której to właśnie Sławomir Gortych ze swoją drugą książką „Schronisko, które przetrwało” z Wydawnictwa Dolnośląskiego zdetronizował wielokrotnego laureata Plebiscytu, Remigiusza Mroza.

W popularnej kategorii Literatura obyczajowa, romans najwięcej głosów, zdobyła Aleksandra Nagrońska. „Different” to drugi tom poczytnej serii „Students”, wydany nakładem Wydawnictwa NieZwykłe.

 Nowa kategoria Romantasy  i nowe nazwisko w książkowych mediach społecznościowych. Rebecca Yarros powieścią „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło” (Wydawnictwo Filia) zostawiła konkurencję daleko w tyle.

 Kategoria Literatura faktu, publicystyka:  „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak (Wydawnictwo Marginesy) wielokrotnie zajmowało pierwsze miejsce w zestawieniach TOP100 Lubimyczytać, a teraz bardzo dużą przewagą głosów zyskuje tytuł Książki Roku w kategorii Literatura faktu, publicystyka.

 Kategoria Autobiografia, biografia, wspomnienia. W książce „Cieszę się, że moja mama umarła” Jennette McCurdy dokonuje bolesnych rozliczeń z przeszłością i karierą dziecięcej aktorki. Tytuł ten ukazał się na polskim rynku nakładem Wydawnictwo Prószyński Media i w przekładzie Magdaleny Moltzan-Małkowskiej, obecnej na finałowej gali Plebiscytu.

 Fantasy. „Babel, czyli o konieczności przemocy” (tłum. Grzegorz Komerski, wydawnictwo Fabryka Słów) to nie tylko powieść fantasy, ale także wyraz miłości do języka.

W kategorii Science fiction triumfował Neal Shusterman i jego powieść „Żniwo”, wydana nakładem wydawnictwa Uroboros.

Horror. Polscy czytelnicy udowodnili swoją miłość do mistrza horroru, Grahama Mastertona i zapewnili mu zwycięstwo. Autor był obecny na gali finałowej i osobiscie odebrał statuetkę z rąk Jerzego Rzymowskiego, redaktora naczelnego „Nowej Fantastyki” oraz ubiegłorocznej laureatki w tej kategorii, Jolanty Bartoś. „Szpital Filomeny” ukazał się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Albatros.

Literatura młodzieżowa. Rok 2023 ponownie należał do Weroniki Marczak, autorki bestsellerowego cyklu „Rodzina Monet”. Autorka powtórzyła swój zeszłoroczny sukces i znów zdobyła statuetkę, tym razem za część zatytułowaną „Rodzina Monet. Diament. Cz. 1” (Wydawnictwo You & YA).

 Literatura dziecięca. „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” autorstwa Adama Mirka i z ilustracjami Kasi Cerazy ukazało się nakładem Wydawnictwa Znak emotikon.

 Debiut. W tej kategorii wygrywa powieść kryminalna. Czytelnicy wybrali „Żar” (Czwarta Strona) debiutem roku 2023. Weronika Mathia odebrała statuetkę z rąk Tomasza Michniewicza, dziennikarza i reportażysty nominowanego w ubiegłych latach do tytułu „Książka Roku” oraz Anety Jokiel z Lubimyczytać.

Ekranizacja. Kategoria Ekranizacja to nowość w tegorocznym plebiscycie. Najwięcej zebrała głosów malarska adaptacja dzieła Władysława Reymonta. „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana!

Człowiek książki. Dziesięć osób, niestrudzenie promujących czytelnictwo za pomocą nowych mediów, zasługuje na nasze oklaski, ale tylko jedna osoba z grona nominowanych może pochwalić się tytułem Człowieka Książki 2023 roku. Zwyciężyła Nela Mańkowska, czyli Culturomaniaczka.

















 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz