poniedziałek, 18 marca 2024

„Misterium Światła i Ciemności”,

 

 

 Tydzień Pamięci o Zagładzie Polskich Żydów

   16 marca 1942 roku rozpoczęła się w Lublinie akcja „Reinhardt”, mająca na celu wymordowanie ludności żydowskiej przebywających na terenie Generalnego Gubernatorstwa. To w tym dniu, z Lublina do obozu zagłady w Bełżcu wyruszył pierwszy transport z żydowskimi mieszkańcami miasta. 

   Od wielu lat, w rocznicę tych wydarzeń, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” za pomocą działań artystycznych i edukacyjnych przypomina o tym tragicznym dniu.

   Główną formą upamiętnienia tego dnia w Lublinie jest „Misterium Światła i Ciemności”, które co roku odbywa się po zmroku w Bramie Grodzkiej. Rozpoczyna się ono od odczytania nazwisk przedwojennych mieszkańców dzielnicy żydowskiej. Następnie, w przestrzeni gdzie było kiedyś Miasto Żydowskie, gasną światła. W tej ciemności świeci się symboliczna „Latarnia Pamięci”.

   To przy niej zapalany jest znicz – „Światło Pamięci”, które następnie jest przekazywane z rąk do rąk przez uczestników Misterium, ustawionych co kilkadziesiąt metrów wzdłuż drogi, którą prowadzono Żydów na Umschlagplatz, skąd odjeżdżały transporty z lubelskimi Żydami do obozu zagłady. Misterium kończy się na ulicy Zimnej, przy instalacji „Nie/Pamięć Miejsca”.

    Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli licznie i czynnie włączyli się do tych działań, czytając nazwiska żydowskich mieszkańców oraz uczestnicząc w marszu i przekazywaniu światła. 

 

 



































 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz