czwartek, 3 lutego 2022

Wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie

 


“Z Wawelu do Lublina. 

Skarby z królewskiego dworu. 

Wystawa ze zbiorów Zamku Królewskiego

 na Wawelu et non solum”

 

Jeszcze tylko do 27 lutego czynna jest wystawa „Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu”.

Za pomocą królewskich pamiątek z czasów od Kazimierza Wielkiego do Jana Kazimierza Wazy, wystawa przywołuje czasy świetności zamku królewskiego w Lublinie oraz atmosferę średniowiecznej, renesansowej, manierystycznej i barokowej rezydencji monarszej. Ukazuje najważniejsze momenty w historii Zamku Lubelskiego: budowę za czasów Kazimierza Wielkiego, ukończenie fresków kaplicy św. Trójcy, renesansową przebudowę oraz odbudowę w czasach Władysława IV i zniszczenie podczas potopu.

Na wystawie można podziwiać reprezentatywny zespół królewskich pamiątek, przedmiotów osobistych i darów, począwszy od złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego poprzez arrasy z kolekcji zamówionej w Brukseli przez Zygmunta Augusta, elementy paradnej augsburskiej zastawy polskich Wazów czy nieznaną dotąd pieczęć Jana Kazimierza.

Z kategorii pamiątek nigdy nie opuszczających Wawelu, zobaczyć można np. szachownicę ofiarowaną Zygmuntowi III czy złoty łańcuch z grobu jego żony – Konstancji Austriaczki. Na wystawie prezentowana jest między innymi największa i najcenniejsza staropolska moneta – studukatówka Zygmunta III, bita jako wyraz wielkomocarstwowej postawy pierwszego Wazy na polskim tronie.

Prezentowane zabytki obejmują zarówno przykłady malarstwa i rzeźby, jak i artystycznego rzemiosła: klejnoty, złotnictwo, meble, numizmaty, oprawy ksiąg z królewskimi superekslibrysami, zegary, broń, kobierce, hafty, kafle obok detali średniowiecznej i nowożytnej architektury, tworzą panoramę przemian stylowych, których inicjatorami byli kolejni monarchowie.

Listę obiektów wypożyczanych ze zbiorów wawelskich uzupełniają zabytki ze zbiorów: Archiwum i Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu, Klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie, Kościoła św. Wojciecha na Podwalu w Lublinie, Archiwum Państwowego w Lublinie, Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego, Archiwum Nauki PAN i PAU, Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteki Kórnickiej PAN, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Narodowego w Lublinie.

To niewątpliwie jedyna taka okazja, żeby wszystkie te zbiory zobaczyć w jednym miejscu, bez opuszczania miasta. 

 






























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz