środa, 16 czerwca 2021

 

TRZY ZABYTKI POLSKIEGO PIŚMIENNICTWA ZE ZBIORÓW BN NA LIŚCIE UNESCO „PAMIĘĆ ŚWIATA”


Prestiżowa Lista obejmuje najcenniejsze zabytki piśmiennictwa związane z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Program „Pamięć Świata” powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 roku. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości.

Biblioteka Narodowa, wraz z organizatorami, zaprasza na wystawę Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO „Pamięć Świata” – 4. edycja, która jest dostępna dla mieszkańców Warszawy i turystów przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie, do 30 czerwca 2021 roku.

 Teki Górskiego należą do najcenniejszych kolekcji rękopisów Biblioteki Narodowej i najcenniejszych zbiorów korespondencji. To jeden z podstawowych zasobów źródłowych do historii Polski i krajów sąsiednich w pierwszej połowie XVI wieku. Więcej o zbiorze można przeczytać w tym komunikacie, a zdigitalizowane Teki są dostępne w bibliotece cyfrowej polona.pl.

Balladyna, a raczej Balladina – bo tak pierwotnie został zatytułowany rękopis jednego z najpopularniejszych dzieł Juliusza Słowackiego – została zapisana ręką samego autora. Powszechnie znany wśród polskich czytelników utwór łączy w sobie tragedię i komedię, fantastykę i ludowość oraz ironię. Podejmuje tematykę zbrodni, sprawiedliwej kary i niszczącej siły władzy. Od ponad 150 lat pozostaje jednym z najczęściej wystawianych na polskich scenach tekstów dramatycznych. Dzieło Słowackiego jest też stale obecne w kanonie lektur szkolnych, a w roku 2020 było tematem Narodowego Czytania. Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem o uhonorowaniu rękopisu wpisem na Listę oraz do obejrzenia autografu Słowackiego w bibliotece cyfrowej polona.pl.

 


Ostatni wpis to rękopiśmienny tomik poetycki W żalu najczystszym Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To dzieło z pogranicza poezji, malarstwa i grafiki, zadedykowane żonie Barbarze, ukazujące niezwykłą wrażliwość poety opisującego traumatyczne przeżycia czasu „Apokalipsy spełnionej”. Pisane w czasie okupacji hitlerowskiej wiersze Baczyńskiego są świadectwem trwałości polskiej kultury i siły poezji, która ma moc przekraczania wojennej rzeczywistości. Tomik ten to ręcznie wykonany artefakt, stanowiący wysokiej klasy dzieło totalne – tak literackie, jak i plastyczne. O szczegółach i losach tomiku można przeczytać w tym komunikacie, a rękopis prezentowany jest w bibliotece cyfrowej polona.pl.




W poprzednich latach wpisem na Listę uhonorowano wyjątkowe obiekty z zasobu polskich archiwów, bibliotek i innych polskich instytucji w kraju i za granicą. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej wpisano dotąd: Kronikę Galla Anonima, Kazania świętokrzyskie, Rocznik świętokrzyski dawny, rękopis Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość? oraz pochodzący z 11 listopada 1918 roku afisz Rady Regencyjnej obwieszczający przekazanie Józefowi Piłsudskiemu władzy wojskowej w odrodzonej Polsce. Na tworzonej osobno Światowej Liście „Pamięci Świata” znajdują się jeszcze dwa obiekty ze zbiorów BN: rękopisy Fryderyka Chopina i Kodeks supraski.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz