Zanim nastanie Wielkanoc.
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające ukrzyżowanie Jezusa i Zmartwychwstanie Pańskie. Od czasu przyjęcia w Polsce chrześcijaństwa, przygotowania do świąt wielkanocnych rozpoczyna okres Wielkiego Postu, trwający 40 dni. Powinien to być czas pokuty i duchowego oczyszczenia. Liczba „40” wywodzi się z biblijnej symboliki.
Myśląc o wielkopostnych zwyczajach staropolskich, warto pamiętać, że Wielki Post wypada zawsze w okresie przedwiośnia, na przednówku, kiedy to stopniowo kończyły się zgromadzone w spiżarniach zapasy, a na nowe płody długo trzeba było jeszcze czekać. Kalendarz liturgiczny niemal idealnie wpasował się w roczny cykl pór roku, a ludziom zaś łatwiej było znosić niedobory żywności, gdy wiązało się to z intencją religijną.
Wielki Post rozpoczynał się w Środę Popielcową, która przypominała wiernym o tym, że wszystko, co doczesne kiedyś przeminie. Dlatego podczas mszy świętej duchowny posypuje głowy wiernych popiołem i mówi: Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Zgodnie z chrześcijańską tradycją popiół przygotowuje się ze spalonych palm, poświęconych w roku poprzednim w Niedzielę Palmową.
Następnego dnia wracały powaga i połączone z praktykami oraz nabożeństwami wielkopostnymi oczekiwanie na Wielkanoc...
Walka karnawału z postem, Pieter Bruegel Starszy, 1559.
Bibliografia :
https://wilanow-palac.pl/pasaz-wiedzy/wielki-post-i-wielkopostne-zwyczaje-staropolskie
https://blog.e-polish.eu/wielki-post-i-jego-zwyczaje/
https://histmag.org/Jak-dawniej-w-Polsce-obchodzono-Wielkanoc-23907
https://nid.pl/2023/04/03/wielki-tydzien-w-polskiej-tradycji-i-zwyczajach/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz