Lekcja w Galerii Malarstwa
„Kultura polska na przełomie XIX i XX wieku”.
Dnia 14 stycznia uczniowie klasy 3dl wraz z panią Alicją Czubą, uczestniczyli w lekcji, której tematem była „Kultura polska na przełomie XIX i XX wieku”. Lekcja odbyła się w Galerii Malarstwa w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Znajduje się tam zbiór 140 obrazów, powstałych od początku XIX do połowy XX wieku. W kolekcji zebrano dzieła wielu wybitnych artystów, takich jak: Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Wojciech Gerson, bracia Gierymscy, Juliusz i Wojciech Kossak, Jacek i Rafał Malczewski, Tadeusz Makowski, Piotr Michałowski, Józef Pankiewicz, Jan Stanisławski, Ferdynand Ruszczyc, Andrzej Wróblewski, Stanisław Wyspiański czy też sam mistrz Jan Matejko.
Kluczem do podzielenia wystawy na kilka stref jest tematyka obrazów. W pierwszej części zatytułowanej Wizerunki świata i człowieka, znajdują się pejzaże, martwe natury, portrety i scenki rodzajowe. W drugiej W kręgu idei i wyobraźni tematy literackie, tematy religijne oraz ludowość i sztuka narodowa. Ostatnią strefą jest część Kreacje przeszłości, która grupuje malarstwo typowo historyczne, narodowe z dominantą obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”.
Uczniowie zwiedzając galerię zapoznali się z ramami czasowymi i tłem historycznym epoki, z nastrojami społecznymi panującymi na przełomie wieków oraz zarysem biografii artystów.
Mamy nadzieję, że zajęcia te, zainspirują do odkrywania świata, poznawania kultury i piękna dzieł sztuki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz