środa, 14 kwietnia 2021

Ciekawe biblioteki

Niewiarygodna Biblioteka !

 

Została znaleziona w Tybecie i zawiera  bardzo cenne rękopisy (książki), w tym historię ludzkości sprzed 10.000 lat.

Klasztor Sakia.

Być może największa biblioteka świata o tak dalekiej historii planety. Została odkryta za ogromną ścianą.  Zapewne ukryta przez mnichów z czasów przed przełomem chińskiego komunizmu.

Sekretne pomieszczenie biblioteki o długości 60 m i wysokości 10 m wypełnione 84.000 zwojów, odkryto w 2003 r. w jednej z sal klasztornych. Pieczęci na zamurowanych drzwiach były nienaruszone. Wiele wskazuje na to, że księgozbiór pozostawał nietknięty przez setki lat. Odkryte księgi traktują o medycynie, astronomii, filozofii, sztuce oraz historii.

 https://www.youtube.com/watch?v=1JQVD3y44jk...

 








   

Sakya to niewielkie miasteczko, 25 km od Autostrady przyjaźni i 155 km na południowy zachód od Shigatse. Nazwa Sakya po tybetańsku oznacza „szarą ziemię”. Położone na wysokości 4300 m n.p.m. miasteczko słynie z wielkiego klasztoru Sakya. Sakya ma unikatową architekturę, niespotykaną w innych regionach Tybetu. Otaczające klasztor mury wysokie są na 16 m i grube na 3,5, w narożnikach wybudowano wieże strażnicze – określane są mianem Tybetańskiego Wielkiego Muru. Sprawiają one, iż cała budowla wygląda bardziej jak twierdza, niż klasztor. Składa się z dwóch grup zabudowań. Północna część, będąca obecnie w większości w ruinie powstała w 1073 r. położona jest na wzgórzach Ponpori, jest to świetne miejsce wspinaczkowe, można stąd podziwiać panoramę miasta. Po południowej stronie rzeki Trum-Chu znajduje się nowsza część – wybudowana w 1268 r. Południowa część w cudowny sposób uniknęła zagłady, ocalona przez Zhow Enlaia, który w ostatniej chwili powstrzymał atak bombowy. Podobnie jak wszystkie klasztory Sakyapy, tak i ten pomalowany jest na tradycyjne kolory: szary, czerwony i biały, zwane Rigsum Gonpo (trójca bodisatwów). Biały symbolizuje Czanresiga – bodhisatwę współczucia, czerwony – bodhisatwę mądrości – Mandżuśrego, a szary – strażnika tajemnej nauki tantr – Cziano Dordże (Vajrapani

 

 Powstanie szkoły Sakya

W XI w. na fali renesansu nauki buddyjskiej w Tybecie, uczeń Drogmi Lotsawy Shākya Yeshe, wywodzący się z bogatej lokalnej rodziny Kon – Konchok Gyelpo – założył klasztor Sakya. Do dnia dzisiejszego na czele szkoły Sakya stoi Sakya Trizin (Dziedzic na Tronie Sakya) pochodzący z rodu Khon. Niegdyś najstarszy syn zostawał głową rodu, a młodszy zasiadał na „tronie Sakya”. Obecnie władza nad Sakyapą przechodzi z ojca na syna – wysocy rangą lamowie mogą zawierać związki małżeńskie. Sakyapowie odegrali znaczącą rolę w historii Tybetu.

W XIII w. miasteczko stało się ważnym ośrodkiem nauki buddyjskiej dzięki wybitnemu uczonemu i opatowi Kundze Gialtsenowi – zwanemu Siakya Panditą. Jego sława była tak wielka, że gdy Mongołowie najechali Tybet, to właśnie on reprezentował Tybetańczyków przed obliczem księcia Godana – syna Czyngishana. Uczony odbył 3-letnią podróż do Mongolii, przebywał na dworze księcia i stał się jego przewodnikiem duchowym. Książe poinformował Panditę, iż przejmuje zwierzchnictwo nad Tybetem – wszelki opór był bezcelowy, Mongołowie byli zaprawieni w bojach a ich łatwe zwycięstwa nad Xia i innymi królestwami na wschodzie sprawiały, że los Tybetańczyków w przypadku stawiania oporu, byłby opłakany. Po śmierci Siakya Pandity, władzę przejął jego bratanek Pagpa i przy poparciu Mongołów został władcą Tybetu. Był to pierwszy rząd, w historii kraju na Dachu Świata, na czele którego stał lama. Mongolskie zwierzchnictwo nad Tybetem trwało krótko. Przekupność mongolskich władz oraz rywalizacja z Kagjupą spowodowały upadek Sakyapów – w 1345 r. władzę nad krajem przejęli lamowie ze szkoły Kagju i główny ośrodek władzy przeniesiono do Nedong. Niemal do czasów obecnych miasto Sakya, cieszyło się autonomią, jeszcze dziś można zobaczyć domy pomalowane na tradycyjne kolory.

Główne atrakcje Sakyi

  •         wielki bęben w głównej świątyni
  •         masywne filary w głównej świątyni,  wykonane z całych pni drzew. Niektóre z nich podarowane klasztorowi przez Kubilaj Chana
  •         11 srebrnych czortenów – relikwiarze opatów klasztoru
  •         mandala z piasku w szklanej gablocie

            i oczywiście najważniejsza to sekretna biblioteka!.

 

1 komentarz: