Władysław Jagiełło według Jana Matejki
Władysław II Jagiełło (1386 - 1434)
Opiekadlnik*
2 lutego Anno Domini 1386
W styczniu 1386 roku Jagiełło, z wielkim orszakiem, dziesięcioma braćmi i kuzynami wjechał do Polski. Poselstwo polskie powitało go w Wołkowysku i zaproszono na zjazd do Lublina. To tutaj, na Zamku Lubelskim, 2 lutego 1386 roku, 34-letni książę został obwołany królem w czasie zjazdu elekcyjnego.
Podpisał następnie z panami polskimi umowę dotyczącą poślubienia 12-letniej królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej, córki Ludwika Węgierskiego. Piętnastego lutego w Krakowie Jagiełło został ochrzczony, przyjął imię Władysław, a trzy dni później wziął ślub. Wkrótce został koronowany na króla Polski, zachowując tytuł wielkiego księcia Litwy.
Fresk z kaplicy zamkowej na Zamku Lubelskim przedstawiający Jagiełłę
„Wielki Książę Litewski Jagiełło zamierzając objąć rządy w Królestwie Polskim i ożenić się z królową Jadwigą (...) prowadzony przez posłów polskich wjechał najpierw do miasta Lublina i zabawił tam celowo kilka dni, by wieść o jego przybyciu rozeszła się wśród panów polskich. Z Lublina zaś ociężałym i powolnym marszem zmierzał do Krakowa”.
Roczniki czyli Kroniki Sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza
Fresk z kaplicy zamkowej na Zamku Lubelskim przedstawiający Jagiełłę
Dziś wprawdzie nie okrągła, bo 635 rocznica tego ważnego wydarzenia, ale miało ono miejsce w naszym mieście i tuż obok naszej szkoły. Jak mówił Zygmunt Gloger – badacz narodowej kultury: "Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest - swoje, obowiązek".
* Ten kto sprawuje przewidzianą prawem opiekę (zastępstwo i dozór) nad dziećmi nie mającymi lat sprawnych lub nad kobietami i ich majątkiem, rządca, szafarz, opiekun, tutor, dispensator. Znane w staropolszczyźnie.
Bibliografia:
https://dzieje.pl/postacie/wladyslaw-jagiello
http://teatrnn.pl/instrukcja/litwa-nowym-partnerem-polski/
https://spjs.ijp.pan.pl/haslo/index/9121/31893
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz