czwartek, 14 maja 2020

Powtórka z biblioteką


Nie tylko dla Maturzystów !





LITERATURA WSPÓŁCZESNA
część 2
POLSKA POEZJA

Poznański Czerwiec '56, który utorował drogę do władzy Władysławowi Gomułce, spowodował złagodzenie cenzury i przyniósł ożywienie w polskim życiu literackim. Gwałtownie wzrosła ilość przekładów literatury zachodniej. Szczególną popularność zdobyła wśród czytelników literatura amerykańska. Pojawiły się pierwsze wydania utworów polskich pisarzy emigracyjnych (m.in. Gombrowicza). W tym okresie powstały nowe pisma literackie, zapanowało ożywienie w publicystyce kulturalnej i krytyce literackiej”. Do głosu doszło nowe pokolenie krytyków.
W dziedzinie poezji nastąpił powrót autorów skazywanych w latach stalinowskich na milczenie, takich jak Kazimiera Iłłakowiczówna. Własne oblicze odnajdowali poeci, którzy debiutowali w poprzednim okresie np.: Tadeusz Różewicz, Stanisław Grochowiak, Wisława Szymborska i inni. Najważniejszymi debiutantami (wydanie książki) byli Zbigniew Herbert i Miron Białoszewski. W poezji dominowała refleksja nad cywilizacją i granicami człowieczeństwa w świecie współczesnym. Z poetów starszego pokolenia tworzyli nadal: Jarosław Iwaszkiewicz, Mieczysław Jastrun i Julian Przyboś. Wybitnym aforystą był Stanisław Jerzy Lec, autor Myśli nieuczesanych.

Czesław Miłosz  – polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata; w latach 1951–1993 przebywał na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Uznawany za najwybitniejszego polskiego poetę XX wieku
Omówienie utworów i lekcja wideo


Wisława Szymborska - jedna z najwybitniejszych (obok Herberta i Miłosza) postaci w parnasie polskich poetów. Szczególna wartość jej poezji została podkreślona przez przyznanie jej w 1996 r. Nagrody Nobla. Po wojnie Szymborska była związana ze środowiskiem osób wspierających ustrój socjalistyczny i należała do PZPR (napisała m.in. wiersze „Młodzieży budującej Nową Hutę”, „Lenin”). Po odwilży październikowej wydała przełomowy tom "Wołanie do Yeti" (1957). Odeszła w nim od poezji zaangażowanej na rzecz poezji filozoficznego dystansu, nieustannie dziwiącej się światu, nieufnej wobec doktryn i systemów.

Omówienie utworów i lekcja wideo

GRUPY POETYCKIE

Pokolenie „Współczesności”, także pokolenie '56 – generacja artystów debiutujących około 1956 roku w Polsce i dominujących w życiu literackim przez następne 10 lat. Ich twórczość stanowiła punkt odniesienia dla wszystkich następnych pokoleń pisarzy i grup literackich.
Zbigniew Herbert  – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito”; pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich. Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Herbert w sposób mistrzowski łączył ironię z patosem, wielką metaforę lub parabolę z językiem prostym, przekaz kulturowy z poetyką dnia codziennego. Jego wiersze są napiętnowane doświadczeniami historycznymi XX wieku.

Omówienie utworów i lekcja wideo

Miron Białoszewski  – polski poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny. W swoich wierszach wykraczał poza granice przyjętego języka literackiego, rozbijał jego schematyzm. Interesowały go takie zjawiska, jak mowa wykolejona, zakłócona błędem lub nieporadnością, bełkotliwa gadanina, przejęzyczenia i przypadkowe zbiegi okoliczności językowych, inercja i automatyzm. Odwoływał się do języka mówionego, potocznego i dziecięcego, nieustannie wypróbowując granice systemu językowego.

Omówienie utworów i lekcja wideo

Stanisław Grochowiak jest uważany za najważniejszego przedstawiciela tak zwanego pokolenia „Współczesności”, czyli młodych twórców, którzy debiutowali na łamach tego czasopisma po 1956 roku. Jego kariera rozwijała się znakomicie. Popularnością dorównywał takim poetom jak Miron Białoszewski czy Zbigniew Herbert. Z czasem jednak początkowy sukces stał się jego przekleństwem. Popadł w chorobę alkoholową, która mocno odcisnęła się nie tylko w życiu prywatnym, ale i twórczości poetyckiej. Był czołowym przedstawicielem polskiego turpizmu i groteski.

Omówienie utworów i lekcja wideo

Pokolenie „Nowej Fali”, czasami nazywane Pokoleniem 68, skupiające debiutantów z połowy lat 60. Było im dane obserwować przebieg i skutki tak ważnych dla polskiej historii momentów, jak Marzec 1968 i Grudzień 1970. Pokolenie cechował zorganizowany i jednolity bunt wobec uprawianej w tamtym czasie w Polsce literatury.

Stanisław Barańczak - jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy debiutujących w latach istnienia PRL. Czołowy poeta „Nowej Fali”, zaangażowany działacz opozycji, dał w swojej twórczości świadectwo wydarzeń „Marca ’68, „Grudnia ‘70” oraz codziennego, szarego życia w PRL, za co zapłacił czasowym zakazem druku. Poeta podejmuje konsekwentnie w swojej twórczości problematykę moralną, którą wiąże w szczególności z wiarygodnością języka. Często zadawał pytania dotyczące kategorii prawdy, zastanawiał się, na ile język może zakłamywać obraz rzeczywistości. Jako poeta lingwista obnażał pustkę niektórych struktur językowych i ukazywał konsekwencje ich nadużywania.

Omówienie utworów i lekcja wideo


Pokolenie '76 to twórcy urodzeni w latach pięćdziesiątych i debiutujący w okresie istnienia drugiego obiegu wydawniczego. Ich przeżyciem pokoleniowym stał się stan wojenny i doświadczenia z nim związane, twórczość zaś jest świadectwem ówczesnych przemian społeczno-politycznych w kraju.
Pokolenie „brulionu” to generacja twórców urodzonych około 1960 roku, którzy koncentrowali się wokół niezależnego czasopisma „brulion” i debiutowali na początku lat 90. Wspomniane pismo redagowane było przez Roberta Tekielego, ukazywało się nieregularnie w latach 1986-1999 i początkowo miało charakter zdecydowanie skandalizujący. Członkowie skupili się na propagowaniu osobistych doświadczeń egzystencjalnych, na zgłębianiu tajników postmodernizmu, na „osadzaniu” się w kulturze masowej (zainteresowanie muzyką rockowa, filmem, światem reklamy i komercji).

Marcin Świetlicki - poeta, prozaik (głównie autor powieści kryminalnych), wokalista zespołów Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Jako poeta Świetlicki debiutował w lubelskim czasopiśmie "Akcent". Już przed publikacją pierwszej książki uznawano go za ważnego reprezentanta tak zwanego pokolenia "brulionu". Głównym tematem utworów Marcina Świetlickiego jest potoczność współczesnego świata. Powodem wewnętrznego rozdarcia, który dosyć często powtarza się w świecie jego twórczości jest różnica pomiędzy artystą, a elitą intelektualną, od której Świetlicki się odcina. Warsztat poetycki Świetlickiego zawiera kolokwializmy, wulgaryzmy, zapożyczenia, wyliczenia i paralelizmy, stwarzające wrażenie dialogu.
Wiersze

Opracował Rafał Nieściór

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz