środa, 11 września 2024

Kiermasz używanych podręczników

 

 

Kiermasz używanych podręczników.

 

W dniu 10 września(wtorek), od godz. 10.00 do 12.00,

w sali gimnastycznej, odbył się kiermasz używanych podręczników. 

Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem.  

Było wielu chętnych, aby sprzedać i wielu, którzy chcieli kupić książki.  





















wtorek, 10 września 2024

85. rocznica śmierci Józefa Czechowicza

 

Co działo się 85 lat temu w naszym mieście?

 

Fotografia ze strony Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Niemcy rozpoczęli II wojnę światową w sposób brutalny. Już 1 września nad Lublinem latał samolot zwiadowczy. Pierwsze bombardowanie miasta miało miejsce dzień później – została zniszczona wówczas Lubelska Wytwórnia Samolotów. 9 września przyszedł jeszcze większy nalot niemiecki. Zaatakowane zostało samo centrum Lublina. W wyniku ataku zginęło wielu mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub poważnie uszkodzonych. Bomby spadły na kamienice sąsiadujące z Brama Krakowską, a w tym także na lubelski Ratusz – życie straciło wówczas 16 pracowników Zarządu Miasta. Według źródeł w następstwie bombardowania zginęło około 400-500 osób, a ponad 1200 zostało rannych. Zniszczonych zostało wiele domów i ulic w centrum miasta.

Najbardziej znaną ofiarą bombardowania z 9 września jest Józef Czechowicz. Na wieść o wybuchu wojny wyruszył z Warszawy do rodzinnego Lublina. W sobotę 9 września w godz. 9-10, kiedy rozpoczęło się bombardowanie, poeta przebywał w kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 46, gdzie mieściła się fryzjernia Ostrowskiej. Gdy na budynek spadła bomba, runął sufit i zawaliła się ściana, pod którą stał Czechowicz. Spośród wszystkich przebywających w pomieszczeniu, zginął tylko on, po tym, jak skoczył w przeciwnym kierunku niż pozostali obecni. Leżący pod ścianą towarzysze Czechowicza ocaleli – po godzinie wygrzebali się spod gruzów i wydostali się ze zburzonego domu bez poważniejszych obrażeń.

„Kilka bomb padło na dom, w którym mieściła się fryzjernia Ostrowskiej – pisze w swoich wspomnieniach Wacław Gralewski – Jedna z nich, przebiwszy sklepienia, wpadła do zakładu. Według relacji Henryka Domińskiego, lublinianina, poety i dziennikarza, który do Lublina przywędrował razem z Czechowiczem, gdy bomba wpadła do fryzjerni, on i towarzysze skoczyli pod ścianę i upadli na ziemię – natomiast Czechowicz skoczył w przeciwnym kierunku. W rezultacie eksplozji zginęło kilka osób i runął zakład. Leżący pod ścianą towarzysze Czechowicza ocaleli – po godzinie wygrzebali się spod gruzów i wydostali się ze zburzonego domu bez poważniejszych obrażeń. W rezultacie akcji ratunkowej wydobyto spod gruzów strzęp ludzki, w kieszeni którego znaleziono niezniszczony słownik polsko-niemiecki z napisem na pierwszej stronie: własność Józefa Czechowicza”.

 


 

W naszej szkole upamiętniliśmy tragiczną śmierć poety tematycznym spotkaniem na auli, które uświetnił swoim koncertem Pan Paweł Banderski. Wysłuchaliśmy wierszy Józefa Czechowicza, Franciszki Arsztajnowej oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w aranżacji naszego gościa. 

 



 



Pan Paweł Banderski jest emerytowanym muzykiem wojskowej orkiestry w Szczecinie. Z macierzystą orkiestrą związany w dalszym ciągu, gdyż zajmuje się tworzeniem aranży na jej potrzeby. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Lublinie. Od kilku lat zajmuje się hobbystycznie poezją śpiewaną. Swoje piosenki pisze do wierszy takich poetów, jak m.in.: Józef Czechowicz, Jerzy Liebert, Ernest Bryll, K.I. Gałczyński, Kazimiera Iłłakowiczówna, Zbigniew Herbert, Jonasz Kofta i wielu innych, a także do tekstów własnych. Oprócz tego pisuje własne wiersze – głównie satyryczne – jednak publikuje je sporadycznie. W swym dorobku ma obecnie ponad 350 piosenek. Oprócz piosenek poetyckich tworzy piosenki dziecięce oraz pieśni o charakterze religijnym.

Prywatnie jest dziadkiem jednej z naszych uczennic.