W Mikołajki czytaliśmy bajki.
6 grudnia uczniowie klasy 2fgt, pod opieką pana Łukasza Chabrosa, uczestniczyli w czytaniu bajek i baśni.
Dziękujemy za uczestnictwo!
Bajki poruszają uniwersalne tematy istotne dla ludzi wszystkich kultur i grup wiekowych . Baśnie pokazują walkę między dobrem a złem oraz tym, co słuszne, a co niesłuszne. Uczą także cennych lekcji życiowych, takich jak znaczenie bycia dobrym i wytrwałym w podążaniu za marzeniami.
Ujawniają zło w stosunkach międzyludzkich, uczą zasad współżycia a także wyrażają mądrość życiową zdobywaną drogą doświadczeń wielu pokoleń.
Są znakomitym sposobem na poznanie moralności i ważnych życiowych lekcji, a także doskonałym przykładem opowiadania historii . Nie bez powodu baśnie czy bajki od dawna nazywano literaturą pocieszenia, która ułatwia radzenie sobie z nieprzyjemnymi emocjami, działa uspokajająco i tłumaczy wiele społecznych zjawisk.
Czy więc warto czytać lektury z naszego dzieciństwa? Pewnie, że tak – i to nie tylko po to, żeby karmić swoją nostalgię, wspominaniem ukochanych książek, które przywodzą na myśl tamte dawne zachwyty i pierwsze kroki w literackim świecie. Czasem zdarza się też, że ponowna lektura przynosi spore zaskoczenie, bo przecież dorosły znaleźć może w dziecięcej książce coś zupełnie innego.
Bajka – krótki wierszowany utwór epicki, występuje narracja, zawiera ogólną naukę moralną umieszczoną na końcu lub początku utworu.
Baśń – zaczyna się określoną formułą, dobrze się kończy, długie w treści, zawierają elementy fantastyczne, występuje dobry i zły charakter, dobro zawsze zwycięża, nie ma bezpośredniego morału, dydaktyzm.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz