czwartek, 21 października 2021

Kaczmarski przedstawia literaturę

 



W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 2dl, pod opieką wychowawczyni, Pani Iwony Smyk, uczestniczyli w niecodziennej lekcji o literaturze.

Spotkanie poprowadził Pan Adam Jarząbek - muzyk, pasjonat i znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego, posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.

Spotkanie odbyło się w gościnnych progach kawiarnio-księgarni „Między Słowami”, która jest wspaniałym Miejscem Inspiracji .

 




Jacek Kaczmarski (1957-2004)

Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki (1976), na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zdobył w 1977 r. nagrodę za utwór "Obława". Związany był także z kabaretem "Pod Egidą" Jana Pietrzaka.

W 1979 r. przygotował wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim program poetycki "Mury", z którym występowali w całym kraju. Następnym ich wspólnym programem był "Raj" (1980), a rok później - "Muzeum" (1981). Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego artyści przygotowali jeszcze jeden program pt. "Krzyk". W roku 1981 Jacek Kaczmarski zdobył nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego". Najsłynniejszym utworem Kaczmarskiego były "Mury" - pieśń inspirowana piosenką katalońskiego barda Lluisa Llacha. Piosenka stała się hymnem Solidarności i symbolem antykomunistycznej opozycji.

W październiku 1981 r. wyjechał z Gintrowskim i Łapińskim na tournée do Francji, gdzie zastało go wprowadzenie stanu wojennego w Polsce (Gintrowski i Łapiński wrócili na początku grudnia do Polski; nie mogli kontynuować trasy z Kaczmarskim - odmówiono im paszportów). Od tego czasu Kaczmarski przebywał na emigracji, pracował m.in. w Radiu Wolna Europa, koncertował w Europie, Ameryce i Australii. Każda kaseta z koncertu przeszmuglowana do Polski stawała się wydarzeniem, taśmą-matką, z której powielano tysiące kopii.

Po powrocie do Polski w 1990 r. Kaczmarski nagrał płytę "Wojna postu z karnawałem". W 1994 r. wydał dwa kolejne albumy, "Sarmatię" oraz "Szukamy stajenki" - zbiór kolęd i pastorałek. W tym samym roku na rynek trafiła jego debiutancka powieść autobiograficzna, "Autoportret z kanalią".

W 1995 r. Kaczmarski wyjechał do Australii, gdzie przygotował m.in. materiał do albumów "Między nami" (1997) i "Dwie skały" (1999). Jego ostatnia płyta, "Mimochodem", ukazała się w 2001 r. W sumie nagrał 23 albumy.

Kaczmarski pisał też powieści: "Plaża dla psów" (1998), "O aniołach innym razem" (1999) i "Napój Ananków" (2000) - książkę o jego pracy w RWE. Wydał także osiem tomików poezji, m.in. "Wiersze i Piosenki" w 1983 r., "Rozbite oddziały" (1998) i "Tunel" (2004).

W 2002 roku wykryto u Kaczmarskiego raka krtani. Przeszedł operację w Innsbrucku. W roku 2004 Kaczmarski otrzymał nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości, ale nagrody nie był już w stanie odebrać osobiście.

Trzy godziny przed śmiercią, 10 kwietnia 2004 roku, w Wielką Sobotę, w szpitalu w Gdańsku został ochrzczony w wyznaniu rzymskokatolickim. Jego prochy zostały pochowane na warszawskich Powązkach Wojskowych.

 

Zdjęcie Jacka Kaczmarskiego, zrobione w Gdańsku, 7 listopada 1992 podczas koncertu "Wojna postu z karnawałem".

Kaczmarski był poetą nietuzinkowym. Kiedy w latach 90. koncertował po Polsce, traktowano go jak żywy pomnik. Dziś jawi się nam bohaterem czasów minionych, ucieleśnieniem cnót i wad inteligenckich. I warto go czasem poczytać i posłuchać, bo choć dawno temu „czasy nadeszły nowe”, dobra poezja i teksty piosenek, zawsze znajdą  uznanie, zwłaszcza tam, gdzie jest jeszcze wrażliwy słuchacz i czytelnik.

A oto śpiewnik piosenek Jacka Kaczmarskiego: 

https://www.piosenkaztekstem.pl/spiewnik/jacek-kaczmarski/ 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz