czwartek, 30 września 2021

Dzień Głośnego Czytania

 




29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania. Idealnym prezentem będą z pewnością darmowe audiobooki. Zachęcam do skorzystania!

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

Bezpłatne audiobooki w polona.pl

70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej polona.pl to gratka dla miłośników książek słuchanych. Wybrano utwory, które dotychczas nie były dostępne w postaci audiobooka. Wśród propozycji klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W polona.pl można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego.

Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG. Pełną listę prezentujemy poniżej:

Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

Republika marzeń, Bruno Schulz

Sanatorium pod Klepsydrą, Bruno Schulz

Sklepy cynamonowe : zbiór, Bruno Schulz

Potop. T. 1, Henryk Sienkiewicz

Potop. T. 2, Henryk Sienkiewicz

Potop. T. 3, Henryk Sienkiewicz

Quo vadis, Henryk Sienkiewicz

Lalka. T. 1, Bolesław Prus

Lalka. T. 2, Bolesław Prus

20 000 mil podmorskiej żeglugi, Jules Verne

Dzieje Tristana i Izoldy : odtworzone wedle dawnych legend i poematów

Mała księżniczka, Frances Hodgson

Giaur, George Gordon Byron

Nostromo : opowieść z wybrzeża, Joseph Conrad

Lord Jim, Joseph Conrad

Boska komedia. Cz. 1, Piekło, Alighieri Dante

Boska komedia. Cz. 2, Czyściec, Alighieri Dante

Boska komedia. Cz. 3, Raj, Alighieri Dante

Dawid Copperfield. T. 1, Charles Dickens

Dawid Copperfield. T. 2, Charles Dickens

Faust, Johann Wolfgang von Goethe

Iliada, Homer

Odyseja, Homer

Wybrane utwory, Horacy

Poetyka, Arystoteles

Bankructwo małego Dżeka, Janusz Korczak

Król Maciuś na wyspie bezludnej, Janusz Korczak

Król Maciuś Pierwszy, Janusz Korczak

Bajki nowe, Ignacy Krasicki

Hymn do miłości Ojczyzny, Ignacy Krasicki

Monachomachia, czyli Wojna mnichów, Ignacy Krasicki

Przygody Sindbada Żeglarza, Bolesław Leśmian

Maria : powieść ukraińska, Antoni Malczewski

O poprawie Rzeczypospolitej, Andrzej Frycz Modrzewski

Próby. Ks. 1, Michel de Montaigne

Próby. Ks. 2, Michel de Montaigne

Próby. Ks. 3, Michel de Montaigne

Powrót posła, Julian Ursyn Niemcewicz

Czarne kwiaty, Cyprian Kamil Norwid

Promethidion, Cyprian Kamil Norwid

Dobra pani, Eliza Orzeszkowa

Nad Niemnem. T. 1, Eliza Orzeszkowa

Nad Niemnem. T. 2, Eliza Orzeszkowa

Nad Niemnem. T. 3, Eliza Orzeszkowa

Nasza mama czarodziejka, Joanna Papuzińska

Pamiętniki, Jan Chryzostom Pasek

Państwo, Platon

Wojna chocimska, Wacław Potocki

Bajka o rybaku i rybce, Aleksander Puszkin

Gargantua i Pantagruel. Ks. 1, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Ks. 2, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Ks. 3, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Ks. 4, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Ks. 5, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Pomniejsze pisma, François Rabelais

Beniowski : pięć pierwszych pieśni, Juliusz Słowacki

Przestrogi dla Polski : z teraźniejszych politycznych Europy związków z praw natury

wypadające przez pisarza „Uwag nad życiem Jana Zamoyskiego”, Stanisław Staszic

Wielki testament (1461), François Villon

Eneida, Wergiliusz

Menażeria ludzka, Gabriela Zapolska

Moralność Pani Dulskiej : komedia w trzech aktach, Gabriela Zapolska

Echa leśne, Stefan Żeromski

Rozdzióbią nas kruki, wrony, Stefan Żeromski

Syzyfowe prace, Stefan Żeromski

Deklaracja Praw Dziecka uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów

Zjednoczonych w dniu 20 listopada 1959 roku

Dialog Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

Lament świętokrzyski

Legenda o świętym Aleksym

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka




Zachęcamy wszystkich do pobierania i słuchania audiobooków nie tylko dla przyjemności. W czasie epidemii pozwolą wielu grupom – w szczególności uczniom i nauczycielom – w zdobyciu potrzebnych im materiałów do nauki i pozwolą na dostęp do treści w wygodnej formie.

Udostępnienie audiobooków było możliwe dzięki realizacji Priorytetu 4 Udostępnienie publikacji w formatach cyfrowychw ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – którego operatorem jest Biblioteka Narodowa.

Dzięki bibliotece cyfrowej POLONA.PL można także odkrywać ponad 3 miliony innych publikacji cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.


https://lustrobiblioteki.pl/2021/01/bezplatne-audiobooki-w-polona-pl/


piątek, 24 września 2021

24 września 1821 urodził się Cyprian Kamil Norwid

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba...
Tęskno mi, Panie...


 Cyprian Kamil Norwid (1821-1883). 

 

 200. rocznica urodzin wybitnego twórcy epoki romantyzmu, 

poety, prozaika, eseisty, grafika, rzeźbiarza i malarza.

 

Rok 2021 upływa pod patronatem między innymi Cypriana Kamila Norwida w związku z 200 rocznicą urodzin. Norwid był poetą tak zwanego drugiego pokolenia romantyków. Był myślicielem oryginalnym, tak bardzo, że niezrozumiałym dla współczesnych i, co za tym idzie, niepopularnym i ubogim za życia. Był uważany za jednego z najtrudniejszych polskich poetów. Bywał uważany za ostatniego wielkiego romantyka i pierwszego pozytywistę.  

W upamiętnieniu rocznicy urodzin, które odbyło się w naszej bibliotece, uczestniczyli uczniowie klas: 1at oraz 3ctg pod opieką Pani Żurawickiej-Dębskiej. 

Zapoznali się z biografią poety i obejrzeli film dokumentalny a także dowiedzieli się o związkach Norwida z Lublinem oraz czytali Jego wiersze. 

4 czerwca 2007 roku przed Collegium Norwidianum KUL, odsłonięto pomnik poety. Autorem rzeźby, przedstawiającej postać poety naturalnej wielkości, przyciskającą do serca lewą ręka kartkę papieru jest prof. Gustaw Zemła.

KUL jest ważnym ośrodkiem badań nad spuścizną czwartego wieszcza. Tu działa Międzywydziałowy Zakład Badań nad Twórczością Cypriana Kamila Norwida oraz Fundacja Norwidowska, wydawane są Studia Norwidiana, odbywają się sesje norwidowskie. Jest i inny ważny powód idei wystawienia tego pomnika w tym właśnie miejscu. Norwid był poetą, artystą i filozofem bardzo cenionym przez Jana Pawła II, w jego przemówieniach najczęściej pojawiały się właśnie cytaty z Norwida.

 








Cyprian Kamil Norwid

  •  Cyprian Kamil Norwid miał prywatny albumik- książeczkę pamiątkową. Wklejał do niej szczególnie ważne listy, fotografię osób , które specjalnie cenił. Między innymi wkleił do niego list od Marii Kalergis i jej fotografię, na której czyta książkę. Fotografię tę kazał dla siebie kupić w Warszawie na wyprzedaży prac jej autora. Kiedy chciał powspominać jakieś wydarzenie lub osobę wyjmował karty z pamiętnika i wieszał w specjalnych ramkach na ścianie. Potem chował je i wyjmował następne.
  • Cyprian Kamil Norwid często bywał  w paryskim ogrodzie botanicznym i zoologicznym  położonym na lewym brzegu Sekwany. Lubił otaczać się roślinami, w swoich mieszkaniach w Paryżu hodował wiele kwiatów doniczkowych, siał kwiaty w paryskich ogrodach znajomych. Jego ulubioną rośliną była palma, która wyrosła mu szczególnie pięknie, a którą dostał od żony przyjaciela Michaliny Zaleskiej.
  • Cyprian Kamil Norwid pożyczył kiedyś Marii Kalergis książkę, którą ona niestety zgubiła. Żeby go jakoś przeprosić podarowała mu inną książkę- modlitewnik. Tę książkę jako  jedyną zabrał ze sobą do Ameryki.
  • Kiedy jeszcze Norwidowi lepiej się powodziło i czuł się zdrowszy, lubił konne przejażdżki i wycieczki. Wraz z liczną grupą przyjaciół  z Rzymu ruszył w ten sposób na wycieczkę aż na wulkan Wezuwiusz. Często jeździł konno po Berlinie, kiedy mieszkał tam w latach 1845-846 roku.
  • Norwid prowadził bardzo bogatą korespondencję, często ozdabiał swoje listy kunsztownymi ozdobnikami, winietkami, rysuneczkami przedstawiającymi symboliczne lub rzeczywiste rośliny, instrumenty, ozdobne litery.
  • Ulubioną postacią historyczną Norwida był Krzysztof Kolumb. Poeta cenił jego śmiałe poglądy i opinie, wyrażane nawet wbrew czasom i modom. Widział podobieństwo między sobą a Kolumbem- to znaczy niedocenienie przez społeczeństwo.
  • Norwid był znakomitym recytatorem. Często zapraszano go, aby deklamował wiersze. Szczególnie dobrze recytował Pieśń Wajdeloty Adama Mickiewicza, a także własny przekład Odysei.. Wygłaszał także wspaniałe przemowy. Był zapraszany jako mówca na uroczystości patriotyczne, np. rocznice powstania.
  • Maria Kalergis, w której był tak bardzo zakochany okazała się kobietą wyrachowaną i dwulicową. Kiedy Norwid miał w środowisku literackim opinię wspaniale zapowiadającego się geniusza, Maria zwodziła go i okazywała względy, jednak potajemnie spotykała się z innymi.
  • Cyprian Norwid był właścicielem  kilku rysunków Leonarda da Vinci i Rafaela, musiał je jednak sprzedać, gdy jego sytuacja materialna była coraz cięższa.
  • Zmartwychwstaniec ks. Jełowicki mówił o Norwidzie - "geniusz, który dlatego dzisiaj nie dość ceniony, iż o sto może lat za wcześnie na świecie się pojawił"

















 

czwartek, 23 września 2021

Antygona



 

Dnia 21 września w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego, uczniowie klasy 3atp pod opieką Pani Bożeny Żurawickiej-Dębskiej obejrzeli spektakl „Antygona”.

Przestawienie oparto o tekst tragedii napisanej przez Sofoklesa około 440 roku p.n.e. Opisał on tam historię młodej dziewczyny, która wbrew zakazowi króla, postanawia pochować ciało swojego zmarłego brata uchodzącego za zdrajcę ojczyzny. Kto ma rację? – Antygona słuchająca głosu serca i nakazu bogów – czy król Kreon, dla którego zdrada jest zdradą i niczym więcej? Prawda ludzka przeciw zimnemu prawu, obywatelskie nieposłuszeństwo wobec racji stanu. Antygona zginie, ale Kreon też nie wygra. 


 

Współczesna inscenizacja starożytnej tragedii, która wciąż poraża swoją aktualnością i stawia fundamentalne pytania dotyczące władzy i wartości.

Następnie uczniowie zwiedzili miasteczko akademickie i zapoznali się z historią związków Cypriana Kamila Norwida z naszym miastem, upamiętniając 200. rocznicę urodzin poety pod pomnikiem przy Collegium Norwidianum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.