czwartek, 28 stycznia 2021

 

Leg godt - baw się dobrze

 

28 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy dzień LEGO. Nie ma chyba takiej osoby, która nie składała nigdy klocków LEGO… Dzięki nim fantastycznie rozwijamy  wyobraźnię, uczymy się cierpliwości i kreatywności.

 



 Historia tych klocków sięga 1932 r.

Duński przedsiębiorca Ole Kirk Christiansen otworzył w Billund mały zakład stolarski, w którym produkował m. in. drewniane zabawki. Wyróżniały się one wysoką jakością i dokładnością wykonania. Po pewnym czasie zabawki stały się dominującym profilem działalności rodzinnej firmy.

Dopiero po dwóch latach firma przyjęła nazwę LEGO. Właściciel ogłosił konkurs, do którego mógł przystąpić każdy z jego pracowników, a w którym nagrodą była butelka domowego wina.

Nazwa to skrót utworzony od duńskiego zwrotu „leg godt” (baw się dobrze). 

 


 

Pod koniec lat 40-tych zaczęto produkować zabawki z tworzywa sztucznego, ale największy sukces przyniosły klocki, składane razem za pomocą odpowiednich wypustek i gniazd, pozwalające na uzyskanie wielu kombinacji połączeń. Nowatorski sposób łączenia klocków, znany po dziś dzień został opatentowany w 1958 roku. Początkowo klocki nosiły nazwę Automatic Binding Bricks. Później zmieniono ją na LEGO Mustren co oznacza nic innego jak Klocki Lego. Ukazały się one wówczas w pięciu podstawowych kolorach.

Dopiero w 1975 r. w zestawach pojawiły się pierwsze proste ludziki – minifigurki.  

 



Wciąż powstają nowe zestawy, produkty czy serie, przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Do tej pory LEGO wypuściło ponad 50 oficjalnych serii tematycznych, m. in.:, Castle, City, Classic, Creator, Disney Princess, Duplo, Elves, Friends, Harry Potter, Juniors, Jurassic World, Minecraft, Nexo Knights, Ninjago, Pirates, Space, Speed Champions, Star Wars, Super Heroes, Super Mario, Technic.

 



 

Ciekawostki:

 

  •       1968 – powstał pierwszy park rozrywki przedsiębiorstwa Legoland w Billund, obecnie istnieje 8 takich parków.
  •       2015 – wprowadzono na rynek pierwsze kapcie, chroniące stopy przed skutkami nadepnięcia na klocek – ukazały się w limitowanej edycji (1500 sztuk).
  •        Przez ponad 80 lat swojego istnienia firma LEGO wyprodukowała 600 miliardów kolorowych klocków.
  •        Klocki są wytworzone z kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego (w skrócie ABS).
  •        Aby całkowicie zgnieść standardowy klocek Lego, potrzeba nacisku większego niż 430 kilogramów.
  •       Dorośli fani klocków noszą nazwę AFOL (adult fan of Lego), zaliczają się do nich David  Bekham czy Mark Wahlberg. Po raz pierwszy tego akronimu użyto w 1995 r.

 

 


 

Źródła:

www.wikipedia.pl

https://geex.x-kom.pl

https://kopalniaklockow.pl

https://www.lego.com

https://demotywatory.pl


                                                                                 Opracowała Agnieszka Piszcz


 

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz