Ferie 2021
Sprawdź, jakie atrakcje przygotowały instytucje kultury i sportu
Został nam jeszcze cały tydzień ferii i można je ciekawie zaplanować … Większość propozycji dotyczy wprawdzie dzieci i młodzieży do lat 10-12, ale niektóre z nich mogą zainteresować także i Was.
W ramach zajęć z cyklu „Zima w Mieście” uczniowie lubelskich szkół będą mogli m.in. pod okiem utalentowanych lekkoatletów z AZS UMCS rozpocząć naukę tańca hip hopu, cha-cha, a nawet walca angielskiego. Ci co aktywność ruchową wolą rozwinąć na dworze, mogą po spacerze lub biegach dokoła bloku, przećwiczyć szare komórki podczas internetowych turniejów szachowych lub spotkać się na kanale Youtube z zawodnikami lubelskich zespołów ekstraklasowych. Dla tych, co lubią poszaleć w kuchni, ciekawą propozycją może okazać się spotkanie z dietetykiem i wspólne przyrządzanie smakołyków, w sam raz do schrupania podczas indywidualnych spacerów po Lublinie i questów, związanych z legendami i historią naszego miasta.
Ferie w Dzielnicowych Domach Kultury
Podczas ferii wiele atrakcji online przygotowały lubelskie Dzielnicowe Domy Kultury. Np. w „Czuby Południowe” i DDK „Węglin” odbędą się liczne warsztaty takie jak: „Poranki z PITZO – porcja ruchu przy muzyce street dance”, „M2 – domowe eksperymenty z pogranicza nauk przyrodniczych”. „Kuchnia opanowana” czyli poznawanie kuchni od kuchni oraz warsztaty z tworzenia gry planszowej. „Magiczne Ferie” przygotował DDK „Bronowice”. W programie m.in. „Turniej Trójmagiczny” i „Kulturalna paczka na ferie!” z warsztatowym ekwipunkiem, niezbędnym do aktywnego uczestnictwa w organizowanych spotkaniach. Paczki czekają w siedzibie instytucji przy ul. Krańcowej 106 i ich liczba jest ograniczona. Bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży organizuje również DKK SM „Czechów”, w programie m.in. warsztaty plastyczne, teatralne, literackie, przyrodnicze, a nawet z myślenia wizualnego. Oprócz tego ciekawe programy muzyczne, codziennie projekcje filmowe i transmisja online spektakli teatralnych.
Spotkania warsztatowe odbywają się na platformie Zoom. Obowiązują zapisy na zajęcia i seanse pod nr 81 741 99 11 i drogą mailową: m.kruszynska@ddksmczechow.pl. W DK Kalinowszczyzna odbywają m.in. się warsztaty plastyczne, teatralne, taneczno-baletowe i wokalno-muzyczne prowadzone na żywo przez lubelskich instruktorów i aktorów. Podobnie w DK „Przyjaźni”, gdzie oprócz zajęć dramaturgicznych, umuzykalniających i rozbudzających kreatywność, prezentowane są krótkie spektakle teatralne. Klub Osiedlowy „Odeon”, podobnie jak reszta instytucji, prowadzi zdalne zajęcia muzyczne, taneczne, plastyczne, a nawet modelarskie. W DK Błonie SM Czuby organizują cykl codziennych zdalnych warsztatów pod tytułem „Błonie walczy w koronie”, aby wziąć w nich udział należy wysłać zgłoszenie na adres: dkblonie@gmail.com, a DK Skarpa SM Czuby zaprasza na „Zimowe arcydzieła”. Z kolei w programie feryjnym DK Łęgi SM Czuby znajdziemy m.in. warsztaty z tańca i pokazy modern jazz prosto z prób zespołu transmitowanych na żywo..
Ferie online w bibliotekach
W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie również czeka na dzieci i młodzież wiele atrakcji. A jakie? Np. filie nr 2 i 11 organizują warsztaty plastyczne, filia nr 32 proponuje zajęcia inspirowane kulturą chińską i wspólne świętowanie „Chińskiego Nowego Roku” oraz Quiz Filmowy z nagrodami. W filii nr 35 odbędą się „Zimowe zagadki literackie”, z kolei w filii 37 quizy książkowe i tutoriale plastyczne, a filia nr 40 zaprasza na „Sztafetę literacką” i wspólne tworzenie książki.
Ferie z Andersenem
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza do uczestnictwa w ramach akcji „Zima w mieście” w formie online. Młodzi miłośnicy teatru mogą liczyć na szereg inspirujących instruktażowych działań edukacyjnych, a nawet konkursów. W programie znajdują się również emisje spektaklu i czytania performatywnego.
Ferie z Kinem Bajka
Kino Bajka w ramach akcji „Zima w mieście” proponuje 14 darmowych filmów online do obejrzenia prosto, tym razem nie z kinowego, a z domowego fotela. Na liście znalazły się m.in. takie pozycje jak: „Pettson i Findus - najlepsza gwiazdka”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza Tajemnica”, „Klara Muu”, „Superagentka”, „Halvdan - prawie wiking”, „Mirai”, „Sonia”, „Szybcy i Śnieżni”, „Kapitan Morten i Królowa Pająków”, „Cały świat Romy”, „Niezwykłe Lato z Tess”, „Jestem William”, „Przygoda Nelly” czy „Nie jestem czarownicą”.
Każdy, kto będzie chciał obejrzeć seans w ramach ferii online, wystarczy, że prześle „zamówienie projekcji” na adres: kinobajka@o2.pl. Wiadomość powinna zawierać tytuł wybranego filmu oraz oświadczenie o treści: „Oświadczam, że jestem mieszkanką/mieszkańcem Lublina”. W odpowiedzi zainteresowany otrzyma od kina link aktywacyjny z bezpłatnym kodem dostępu i instrukcję logowania do platformy Vimeo. Wszystkie filmy są dostępne do 17 stycznia.
#Link do kultury
W czasie ferii odbędą się również premiery projektów powstałych w ramach miejskiego konkursu #Linkdo kultury. Ich autorami są lubelscy artyści i animatorzy kultury. Prezentowanych projektów jest aż trzynaście i każdy z nich prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Np. „Syn gwiazdy i samolubny Olbrzym” w reż. Daniela Adamczyka to muzyczne słuchowisko zrealizowane na podstawie bajek Oscara Wilde'a, przeznaczone dla słuchaczy od 8 roku życia. Warsztaty edukacyjne pt „Wieczorynki teatralne” Małgorzaty Adamczyk składają się z 8 odcinków, pobudzających twórcze działania teatralne i wyobraźnię najmłodszych. Kolejny projekt to „Ubierz się w poezję” Magdaleny Krasuskiej czyli zarejestrowane na platformie YouTube warsztaty z tworzenia projektów typograficznych na koszulkach w których może wziąć każdy, w dowolnym czasie i miejscu. Kacper Kubiec przedstawi spektakl „Kocie opowieści o Lublinie”, do którego inspirację stanowiły rysunki Dominik i Wilk z Lublina, obrazujące legendy miejskie przedstawione z pozycji kotów. Magdalena Kwaśna zaprasza na swój autorski film „Czterej muzykanci z Bremy – słowem i węglem”, będący adaptacją baśni braci Grimm, z elementami teatru i animacji obrazu. Adam Organista wraz z aktorami „Teatru Kukla” przeprowadzi webinar „Impro w domu”, Huber Pyrgies zaprezentuje proces tworzenia własnych podkładów muzycznych na „Warsztatach tworzenia muzyki za pomocą beatboxu i aplikacji Loopify”. Jacek Skiba przeprowadzi 10 lekcji gry na gitarze akustycznej i elektrycznej i pokaże jak zagrać utwory lubelskich wykonawców muzyki rozrywkowej, Agnieszka Skrok przeprowadzi cykl czterech spotkań z malarzami, połączony z czytaniem książek z serii Malarze Dzieciom, Dominik Szcześniak zajmie się komiksem w „Halo komiks wideo”. W programie jest jeszcze Mirosław Urban i jego warsztaty z historii mówionej pt. „Historia niejedno ma imię, czyli jak tchnąć życie w sztukę opowiadania historii” oraz „Osiedla pełne sztuki” Marty Zawiślak, warsztaty o sztuce w przestrzeniach miejskich.
Ferie z Warsztatami Kultury
Oprócz kontynuacji cyklu kulinarnych warsztatów „Akcja kiszonka”, Warsztaty Kultury przygotowały w styczniu wiele ciekawych działań i spotkań w ramach internetowych ferii zimowych czyli tzw. Zimowej Majsterni. W programie m.in. cykl porannych spotkań śniadaniowych dla najmłodszych pod tytułem „Nie jesteś za mały, żeby zrobić sobie śniadanko”, cykl wieczorynek „Baśnie angielskie na dobranoc”, Remiksowanie obrazów czyli warsztaty z podstaw animacji komputerowej", premiera filmu „Kostiumy Schlemmera” Ewy Solarz, „Portrety rodzinne” połączone z zabawą w fotograficzne atelier, joga dla dzieci, cykl spotkań obiadowych „Sobie robię! Dziecięce patenty na obiad”, warsztaty z produkcji naturalnych kosmetyków i tworzenia recyklingowych zabawek dla psów i kotów, spektakl kompanii artystycznej Mozaika „Panie gospodarzu, masz w domu gości”, a także ciekawe wykłady poświęcone szkole Bauhaus.
Ferie dla młodych melomanów
Ciekawą propozycję przygotowała Filharmonia Lubelska, która zaprasza na „Ferie z Filharmonią” czyli muzyczne audycje, rodzinne warsztaty z udziałem instrumentarium Carla Orffa „Z dźwiękami wśród zwierząt” i „Świąteczne muzykowanie”. Oba wydarzenia zostaną opublikowane na kanale Youtube Filharmonii Lubelskiej. Pierwszy z nich poprowadzi Justyna Wiąckiewicz i Anna Kabulska, znane z zeszłorocznych spotkań. Z kolei drugi materiał pojawi się 11 stycznia, a w programie fantastyczna muzyczna podróż, kolędy polskie i inne świąteczne utwory przy akompaniamencie, zadawać by się mogło niecodziennie zestawionych dwóch instrumentów, bo łagodnego klarnetu oraz wyjątkowo dostojnej harfy.
Ferie po królewsku online
Muzeum Narodowe w Lublinie, zwane do niedawna Muzeum na Zamku, wchodzące w skład siedmiu Rezydencji Królewskich zaprasza dzieci i młodzież na wirtualne „Ferie po królewsku”. Codziennie do 17 stycznia na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych instytucji biorących udział w akcji, będą publikowane materiały edukacyjne. W programie znajdziemy wiele ciekawostek z historii i ze świata sztuki, zdalne spacery po przestrzeniach muzealnych, warsztaty muzyczne i plastyczne, webinaria, przedstawienia, pokazy tańca, filmy, legendy i bajki, ciekawe spotkania ze znanymi youtuberami i influencerami a także atrakcyjne konkursy.
W ramach „Ferii po królewsku” możemy uczestniczyć m.in. w spacerach z cyklu „Muzeum oczami dziecka”, „Zamkowych trendach” czy „Muzycznych spacerach po Rezydencjach Królewskich”. - O każdej porze dnia uczestnicy akcji będą mieli możliwość goszczenia w innej rezydencji! Śniadanie na Wawelu, popołudnie w Warszawie, a bajka na dobranoc z Malborka – takie rzeczy są możliwe tylko online! - zapewniają organizatorzy. Muzeum na Zamku proponuje legendy czytane m.in. przez Joannę Moro, warsztatach z wykonywania masek „Maskarada” i z tworzenia lalek i montanek, trochę muzealnych tajemnic i zagadek związanych z historią Lublina, zajęcia z cyklu „Poznajemy Muzeum”, podczas których uczestnicy dowiedzą się m.in. czym jest fibula, a czym lunula. Z kolei za sprawą premiery filmu w ramach „Historii pewnego zabytku” młodzi widzowie przeniosą się w kinematograficzny rajd po wschodnich rubieżach Państwa Piastów, a premiera komiksu pozwoli wyruszyć w podróż na Grody Czerwieńskie w nieco innej wersji, rysunkowej.
Ferie z Bolesławem Prusem
Ciekawą propozycję warsztatów online przygotowało również Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. Np. podczas spotkania pt. „Maszyna do pisania, czyli o jednym z cudów epoki, w której nie wierzono w cuda” uczestnicy poznają muzealne przedmioty i odkryją związane z nimi fascynujące historie. Dla licealistów nie lada gratką mogą okazać się warsztaty „Stanisław i Izabela w gabinecie psychoanalityka – bohaterowie Lalki wczoraj i dziś” i „Dlaczego Bolesław Prus bał się wyjrzeć przez okno?”
- Poznajcie niesamowite życie autora „Lalki” – zobaczcie też dzieła autora w nowym świetle. Bolesław Prus był Waszym rówieśnikiem, gdy uciekł ze szkoły, aby stać się młodym żołnierzem. W życiu pisarza nie brakowało trudnych zakrętów, ale i zabawnych, serdecznych sytuacji – zachęcają do udziału organizatorzy i podkreślają, że realizowane przez nich spotkania to również świetna okazja do odświeżenia i pogłębienia wiedzy z okresu pozytywizmu i o jednej z najciekawszych i najważniejszych polskich powieści, która od lat znajduje się w kanonie lektur obowiązkowych i dość często pojawia się np. na maturze.
Ferie w Skansenie
Przerwa zimowa i czas wolny od nauki to również świetny moment na rozprostowanie kości i wybrania się na spacer. Muzeum Wsi Lubelskiej proponuje dwie atrakcyjne formy zwiedzania – ścieżkę szlakiem ornitologicznym oraz grę terenową Rymownik, która zaprowadzi nas, jak zapewniają jej pomysłodawcy, na niewydeptane szlaki skansenu.
Ścieżka ornitologiczna powstała z myślą o tych, którzy chcą poznać pospolite odmiany ptaków, a choć nie wszyscy o tym wiedzą, to na terenie skansenu możemy spotkać ich aż 96 gatunków i 75 budek lęgowych. Spacer z pewnością ułatwi przygotowany Przewodnik, w którym znajdziemy krótkie opisy ornitologiczne i fotograficzne ilustracje skrzydlatych okazów, a także zamieszczoną mapkę wraz z opisem całej trasy. - Ścieżka zapewnia możliwość obserwacji ptaków przyzwyczajonych do obecności człowieka, czyli mniej płochliwych i pozwalających się obserwować z mniejszej, niż gdzie indziej odległości – tłumaczą organizatorzy. Przewidywany czas przechadzki to dwie godziny.
Z kolei Rymownik to rodzaj gry terenowej, który stanowi pewną alternatywę do tradycyjnego zwiedzania muzeum wraz z przewodnikiem. - Poprowadzi zwiedzających rzadziej uczęszczaną, za to malowniczą trasą, w te nieco odleglejsze zakątki naszego Muzeum. Oprócz odnalezienia wytyczonej ścieżki w terenie, trzeba będzie także odgadnąć słowa w tekście – „do rymu”. Słowa te w rozwiązaniu utworzą hasło – czytamy na stronie Muzeum Wsi Lubelskiej. Na tego typu wycieczkę powinniśmy zarezerwować około 70 minut. Przewodnik po ścieżce ornitologicznej, jak i Rymownik są dostępne w recepcji Muzeum. Tam też kupimy bilet wstępu w cenie 6 zł (ulgowy) i 12 zł (normalny). Natomiast 13 stycznia we środę, możemy wejść do muzeum za darmo!
Spacer z aplikacją Lublin Stare Miasto
Po wycieczce do Skansenu można również udać się na spacer po Lublinie. Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała bezpłatną aplikację Lublin Stare Miasto, która w niezwykle wygodny i prosty sposób odkryje przed nami historię Lublina i przedstawi najatrakcyjniejsze zabytki zlokalizowane w sercu miasta, które warto znać.
http://www.lublintravel.pl/.../1533-zwiedzaj-z-aplikacja...
Więcej informacji na:
https://lublin.eu/sport/zima-w-miescie/
Bałwan w Muzeum Wsi Lubelskiej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz