sobota, 23 listopada 2024

Lekcja historii

 

 

Lekcja historii  „ Unia Lubelska w słowie i obrazie” 

 Dnia 19 listopada uczniowie klasy 2cl uczestniczyli w lekcji historii, której tematem była Unia Lubelska. Lekcję poprowadziły pani Alicja Czuba i Barbara Klepacka.

W tym roku mija 455.rocznica tego doniosłego wydarzenia, kiedy to podczas sejmu walnego, tu w Lublinie, zawarto unię pomiędzy Polską a Litwą.

Celem lekcji było przybliżenie dziedzictwa historycznego naszego miasta,  wspólnej historii narodów, które tworzyły Pierwszą Rzeczpospolitą, próba poszukiwania wspólnych korzeni w naszej części Europy, postrzeganie dawnej Rzeczpospolitej jako miejsca, do którego tradycji wszyscy możemy się odwoływać, poglądu, że kultura Rzeczpospolitej była wypadkową kultur rozmaitych zamieszkujących ją społeczności a także bliższe zapoznanie się z twórczością Jana Matejki w odniesieniu do obrazu „Unia Lubelska”.

 Czytając fragmenty tekstów oraz analizując mapy, charakteryzowaliśmy postacie na obrazie mistrza Jana, jednocześnie przyglądając się ich roli jaką pełnili podczas obrad sejmowych.

Obraz „Unia Lubelska” uchodzi za jedno z najlepszych dzieł Jana Matejki, a w uznaniu wartości obrazu, malarz odznaczony został w 1870 francuskim orderem Legii Honorowej.

Mamy nadzieję, że oderwanie się od szkolnej rutyny i sprowokowanie historycznego dialogu nt. wydarzeń historycznych, pomoże na dłużej zapamiętać fakty i realia tamtej rzeczywistości. 

Kontynuacją lekcji, będzie zaplanowana wycieczka do Muzeum Narodowego w Lublinie, w celu obejrzenia oryginału. 

 

Akt unii lubelskiej podpisany i opieczętowany przez przedstawicieli Polski i Litwy

Archiwum Główne Akt Dawnych, domena publiczna

 











sobota, 9 listopada 2024

Narodowe Święto Niepodległości

 

 


 

 Narodowe Święto Niepodległości

 

Jednym z najważniejszych świąt jest dla Polaków Narodowe Święto Niepodległości. Obchodzimy je corocznie 11 listopada.

     Tego dnia w sposób szczególny wspominamy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów (1918 rok).

     Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, podpisaną przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

     Zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945.

     Przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989.

    

 


 

Święto Niepodległości w Polsce to okazja do celebrowania ducha patriotyzmu, jedności narodowej i dumy.

Święto rozpoczyna się defiladami wojskowymi, które odbywają się w różnych miastach kraju. To okazja do uhonorowania i podziękowania polskim żołnierzom za ich służbę oraz za ich rolę w historii Polski. W czasie obchodów, wieczorem, na cmentarzach i miejscach pamięci, zapalamy znicze, aby uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość. 

Tego dnia uczestniczymy we mszach świętych i modlitwach w intencji Ojczyzny,  podkreślając znaczenie ducha i wartości chrześcijańskich dla narodu.

Bierzemy udział w koncertach i widowiskach artystycznych.

Święto Niepodległości to również okazja do spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Gromadzimy się przy wspólnym stole, aby celebrować to święto. Jest to czas, w którym dzielimy się wspomnieniami, rozmawiamy o historii Polski i budujemy więzi międzyludzkie.

Życzymy Wam udanego świętowania!