Urzekła nas „Magia starożytnego Egiptu”.
Dnia 9 grudnia uczniowie klasy 1dl pod opieką wychowawczyni Alicji Czuby, zwiedzili wystawę „Magia starożytnego Egiptu”. Po korytarzach prowadzących do serca wystawy – sarkofagu, oprowadzała nas pani Małgorzata Siedlaczek, kierownik działu edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie.
Wprowadziła nas w ten magiczny i fascynujący świat pełen tajemnicy. Obejrzeliśmy sarkofag, fragmenty piramid, mumie oraz biżuterię sprzed kilku tysięcy lat. To niesamowite, że udało się te przedmioty ocalić i dziś możemy poczuć ten dreszczyk emocji na myśl, że spoglądamy na mające blisko 5 tysięcy lat artefakty.
Ekspozycja poświęcona dawnemu Egiptowi powstała w 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona. Poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi pokazano najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan od początków tworzenia się państwowości egipskiej aż po czasy, gdy Egipt stał się prowincją rzymską.
Na wystawie zaprezentowano około 200 przedmiotów, z których część pokazywana jest po raz pierwszy. Liczące tysiące lat eksponaty wypożyczono z: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
Wystawa jest objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kuratorem wystawy jest pan Maciej Drewniak.
Wystawę można jeszcze zwiedzać w terminie do 5 marca 2023.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz