Sensacja oparta na faktach!
„Chrzest Władysława Warneńczyka 18. II. 1425”
„Z lewej strony, na szczycie schodów stoi biskup w odświętnych szatach i mitrze na głowie, wznoszący ręce w geście powitania królewskiego syna, niesionego w becie z gronostajowego futra przez mężczyznę w długim płaszczu.(…) Władysław Jagiełło i jego czwarta żona Zofia oraz liczni dworzanie. U stopni katedry kłębi się tłum gapiów: niewiast, mieszczan i żołnierzy. Tło sceny stanowi mur świątyni, oddany z dbałością o każdy architektoniczny detal, oraz proporzec z białym orłem niesiony nad królewiczem”.
Czy chcecie znać przepowiednię ukrytą w obrazie Jana Matejki, która może odmienić losy świata? Według niej co 444 lata czterech wybrańców zyskuje szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich był polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie.
W 1881 roku Jan Matejko maluje „Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o „Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego.
Ciekawe? Jeśli tak, to koniecznie wybierzcie się do naszej biblioteki!
Polecamy książkę Macieja Siembiedy, reportażysty, trzykrotnego laureata
nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zatytułowaną "444".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz