środa, 23 lutego 2022

163 rocznica śmierci poety

 

" Że na ziemi być Polakiem,

    To żyć bosko

 i szlachetnie "-           

                         Zygmunt Krasiński 

 

 


 Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński herbu Ślepowron.

Ordynat na Opinogórze.

 

Zygmunt Krasiński, przyszedł na świat 19 lutego 1812 roku w Paryżu, (jego ojciec, generał Wincenty Krasiński, należał do gorących zwolenników Napoleona i był dowódcą 1 Pułku Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej), był wnukiem Antoniny Krasińskiej.

Jest jednym z trzech wieszczów narodowych mających wpływ na kształtowanie naszej świadomości narodowej. Wybitny poeta, dramaturg, filozof i epistolograf. Najbardziej antyrosyjski wśród naszych wieszczów Romantycznych.

Pochodził z zacnej magnackiej rodziny. Do chrztu miał go podawać sam Napoleon Bonaparte. Mały Zygmuntek  uznany został powszechnie za drugie, po F. Chopinie, cudowne dziecko Warszawy. Od dzieciństwa władał językiem francuskim. Dzieciństwo jednak było smutne i samotne bez matczynej opieki i czułości. Maria Urszula Krasińska zmarła 12 kwietnia 1822 r. w wieku 43 lat. Po śmierci żony gen. Wincenty Krasiński poświęcił się całkowicie wychowaniu jedynaka, naznaczając je piętnem nadopiekuńczości i rodzicielskiego despotyzmu. 

 


Opinogóra była swoistym miejscem gdzie toczyła się cicha walka pomiędzy ojcem a synem.  W walce tej nie brakowało trudnych sytuacji. Tutaj gen. Krasiński tłumaczył się synowi ze swego zdradzieckiego postępowania w czasie powstania listopadowego.

Największą sławę i uznanie zdobył Zygmunt Krasiński dzięki swej "Nie-Boskiej komedii", "Irydionowi", "Psalmom przyszłości", Dzieła Z Krasińskiego przełożono na wiele języków. Wysoko ceniony jest jego zbiór epistolograficzny.

Do grona przyjaciół poety i adresatów listów Zygmunta Krasińskiego należeli najwięksi poeci polskiego Romantyzmu: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Kamil Norwid.

 

Ławeczka, prezent od Delfiny Potockiej

Kobiety, które wprowadzały go w świat prawdziwych zmysłowych uczuć i romantycznych przygód, to Joanna Bobrowa, Delfina Potocka czy Eliza Krasińska. Uczucie do każdej z nich zaowocowało wierszami, którymi je obdarowywał i korespondencją, w której opisywał swoją do nich miłość.

Zygmunt Krasiński przez trzydzieści lat swego życia podróżował po Europie. Na trasie tych podróży zrodziła się prawdziwa  epistolomania poety - potrzeba zwierzeń, dzielenia się wrażeniami wynoszonymi z konfrontacji świata zachodniego z krajem rodzinnym.

W Paryżu w dniu 23 lutego 1859o godz. 22:30 zgasł jeden  z najwybitniejszych umysłów w Polsce....pisał o śmierci Zygmunta Krasińskiego, jego przyjaciel Konstanty Gaszyński. Spoczął w grobie rodzinnym w Opinogórze.

 Dziś właśnie mija163 lata od Jego śmierci.

 


Opinogóra zapisała swoją historię w starych budowlach i pomnikach tworzących romantyczny zespół zabytków wchodzący w skład Muzeum Romantyzmu. Ze względu na dużą wartość historyczną i walory artystyczne, zespół ten zaliczany jest do najpiękniejszych w Polsce.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz