Kaplica Zamkowa Trójcy Świętej w Lublinie. Zaśnięcie Matki Boskiej.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt kościelnych. Swoim początkiem sięga już V wieku. Dogmat Wniebowzięcia NMP, który głosi, że Maryja została wzięta z duszą i ciałem do nieba i tam ukoronowana na Królową, został uroczyście ogłoszony 1 listopada 1950 r. przez papieża Piusa XII.
15 sierpnia Święto Matki Boskiej Zielnej
Uroczystość kościelna Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ( która według uznanej przez Kościół legendy nie umarła, jak wszyscy ludzie, lecz po swym długim, ziemskim życiu zapadła w głęboki sen , a Jej dusza i święte, niepokalane, wolne od grzechu ciało zostały na skrzydłach aniołów zaniesione do nieba), obchodzona już w V w., w Polsce znane jest przede wszystkim jako święto Matki Boskiej Zielnej. W polskiej tradycji ludowej i w tradycji ludowej europejskiej, Matka Boska, patronka dnia 15 sierpnia, czczona jest także jako patronka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Dlatego właśnie nazywana bywa Zielną (w Polsce), Korzenna (w Czechach), Kwietną (w Niemczech - w Bawarii i Nadrenii), Żytnią (w Estonii). We wszystkich tych krajach, w dniu sierpniowego maryjnego święta, składa się Matce Bożej w ofierze płody ziemi: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce.
Bukiety- wiązanki, które w polskich kościołach święci się w dniu 15
sierpnia, na Matkę Boską Zielną, w zależności od regionu i zwyczaju naszą nazwę ziela, równianki, kępki, ograbki,
rózgi, lub rózgi ograbkowej. Układano je niegdyś z bylicy, macierzanki, mięty,
piołunu, chabrów, kopytnika i krwawnika - a więc z ziół o wypróbowanych
właściwościach leczniczych, z kwiatów polnych i ogrodowych, zgodnie z
przysłowiem : ..w sierpniu każdy kwiat woła- zanieś mnie do kościoła!.. Do
bukietu wkładano także kłosy zbóż, len, makówki i konopie oraz różne warzywa i
owoce: marchew, nabity na patyk ziemniak lub jabłko, gałązkę z późnymi
wiśniami, gałązki leszczynowe z orzechami, a więc wszystko co urodziła ziemia i co ważne było
dla ludzkiego bytu.
Wierzono powszechnie, że poświęcony w kościele bukiet nabiera niezwykłych właściwości - czarodziejskich i leczniczych.
W drodze powrotnej z kościoła pozostawiano ziele w bruzdach zagonów, aby szkodniki nie zagrażały ziemniakom i kapuście. Po kilku dniach zabierano bukiet do domu i tam przechowywano go pieczołowicie, najczęściej za świętym obrazem. Zioła z bukietu dodawano do różnego rodzaju domowych herbat i wywarów stosowanych w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich. Okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią groźnych chorób zakaźnych (nazywanych niegdyś zarazą lub morowym powietrzem). Wszystkie te praktyki z ziołami, wykruszonymi z poświęconej w kościele równianki - ziela odeszły już w przeszłość. Dotychczas jednak wiele osób, zwłaszcza mieszkających na wsi, w dniu Matki Boskiej Zielnej święci w kościele kolorowe bukiety z kwiatów, kłosów i rozmaitych ziół.
Z niezwykłych uroczystości związanych ze świętem Wniebowzięcia, niespotykanych w innych rejonach Polski, słynie sanktuarium pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywa się tam wielkie widowisko religijne będące inscenizacja - zarówno Zaśnięcia, jak i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W procesji niesie się spoczywający na marach posąg Matki Boskiej, który na zakończenie uroczystości podnosi się i pokazuje wiernym. W obrzędzie tym uczestniczą pielgrzymki rolników z całej Polski, w swych regionalnych strojach, dzięki czemu procesja staje się także parada polskich strojów ludowych. Idą w niej również, w paradnym szyku, orkiestry strażackie z różnych stron Polski, grając pieśni pobożne i marsze.
Święto maryjne Wniebowzięcia, święto Matki Boskiej Zielnej jest obecnie w Polsce świętem narodowym naszego oręża – świętem wojska polskiego, przywróconym po kilkudziesięcioletniej przerwie, upamiętniającym bohaterski, patriotyczny zryw Polaków w 1920r., przeciw agresji sowieckiej, a przede wszystkim bitwę warszawską, nazywaną powszechnie cudem nad Wisłą.
Życzę udanego świętowania!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz