środa, 7 lutego 2018

Tłusty czwartek


W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, wedle tradycji w tym dniu jedzenie pączków zapewnia szczęście i powodzenie … 

 
 Motyw pączka w literaturze
Pierwsza wzmianka o pączkach pochodzi jeszcze z XVIII wieku. Jędrzej Kitowicz, pamiętnikarz na dworze króla Augusta III pisał: „Ciasta także francuskie, torty, pasztety, biszkopty i inne, pączki nawet - wydoskonaliło się to do stopnia jak najwyższego. Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”. (Opis obyczajów za panowania Augusta III)

Wielbicielem pączków był także nasz największy narodowy wieszcz, Adam Mickiewicz.
„Przylatujemy na Dziady Nie dla modłów i biesiady, Niepotrzebna msza ofiarna; Nie o pączki, mleczka, chrusty,- Prosim gorczycy dwa ziarna; A ta usługa tak marna Stanie za wszystkie odpusty”.
(Dziady. Część II)

Pączki zawróciły w głowie nawet polskiemu nobliście, Władysławowi Reymontowi.
U bogaczy to już od samego południa smażono pączki, że mimo pluchy po całej wsi rozwłóczyły się zapachy przepalonego szmalcu, prażonych mięsiw i jensze, barzej jeszcze jątrzące ślinę smaki.” (Chłopi)

 


Uprzejmie przypominam, że aby spalić jednego pączka trzeba czytać na głos przez 2 godziny!!!
Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz