wtorek, 30 maja 2017

Spotkanie z poetką



W ramach Festiwalu Miasto Poezji realizowanego przez  Dom Słów Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN", organizowane są przeróżne działania w przestrzeni miasta oraz spotkania z poetami popularyzujące ich twórczość.
Świadectwa to spotkania w szkołach, w czasie których zaproszone osoby, uczestnicy „Miasta Poezji” opowiadają uczniom, dlaczego warto czytać poezję i książki oraz jaką rolę mogą one pełnić w naszym życiu.
 My mamy przyjemność gościć Panią Joannę Żabnicką


Biogram
Pani Joanna Żabnicka od dawna jest obecna w życiu literackim. Jej wiersze ukazywały się na łamach wielu czasopism papierowych i elektronicznych, takich jak „Czas Kultury”, „ Tygodnik Powszechny”, „Dwutygodnik” czy „Wakat”, oraz na różnych portalach poetyckich, na przykład na stronie „Zeszytów Poetyckich” 
i „PoeciPolscy.pl”.
Jej arkusz Tymczasem, zawierający 10 wierszy, wszedł w skład almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2011”, wydanego przez Biuro Literackie po warsztatach dla początkujących poetów.
Pani Joanna Żabnicka ponadto uczestniczyła w różnych spotkaniach poetyckich, jest też inicjatorką i prowadzącą wiele wydarzeń literackich w Poznaniu – spotkań z cyklu „Poezja naStanie” w księgarni „Skład Kulturalny” na Jeżycach oraz cyklu „Wierszostań!” w Teatrze Polskim, czyli spotkań z poetami połączonych ze slamem.
Nie debiutowała szybko, w gorączce, jako osoba mało lub średnio znana, mająca do poezji podejście patetyczne czy dążąca do rewolucji, ale dojrzewała powoli i uważnie, badając grunt i częstując nas od czasu do czasu wierszami, aż zjawiła się w pełnym rozkwicie, wydając wiersze w tomiku „Ogrodnicy z Marly” w 2016 roku.

O poezji Joanny Żabnickiej

niedziela, 28 maja 2017

Zwiedzaliśmy Miasteczko Uniwersyteckie

Lubelskie Gaudeamus 
  
Dnia 24 maja uczniowie klasy 1 ct uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach programu realizowanego przez Stowarzyszenie „Pogranicze”, współfinansowanego przez Fundację PZU, przy współpracy z Urzędem Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta Lublina,  pod hasłem „Szkoła w mieście, miasto w szkole”.
Spacer rozpoczęliśmy od  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Poznaliśmy historię powstania uczelni, postać ks. Idziego Radziszewskiego oraz informacje związane z pomnikiem Jana Pawła II i Stefana Kard. Wyszyńskiego, który stanowi jeden z symboli uczelni.
Następnie przeszliśmy na plac pod Pomnik Marii Curie-Skłodowskiej, patronki największego lubelskiego uniwersytetu. Pomnik stoi pomiędzy gmachami Fizyki, Chemii a rektoratem i jest dobrze znany nie tylko żakom, ale też mieszkańcom Lublina.
Poznaliśmy historię i ciekawostki dotyczące zarówno UMCS jaki i Uniwersytetu Przyrodniczego z jego gmachami i nowoczesną biblioteką a wszystko to okraszone perełkami z życia lubelskich studentów i ich nauczycieli.
Pogoda dopisała, humory także a wspaniała narracja naszego przewodnika Pana Łukasza Fiuty oraz przygotowane przez Niego materiały do samodzielnej pracy uczniów spowodowały, że poczuliśmy niezwykły klimat tych miejsc i mam nadzieję, że zaktywizuje to uczniów także do samodzielnego poznawania naszego miasta.