Rok 2016 rokiem Henryka
Sienkiewicza
18 grudnia
2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka
Sienkiewicza. "Poprzez swoją
twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową,
uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” –
podkreślili senatorowie.
W setną rocznicę śmierci i 170 rocznicę urodzin należy oddać należny hołd temu
Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei
zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do
tradycyjnych wartości– napisano w uchwale.Henryk Sienkiewicz – jak głosi senacka uchwała – "w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy".
W uchwale zaznaczono, że kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów, a wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę jest trudny do przecenienia.
Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści "Quo vadis", która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie – napisano.
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy".
Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski:"Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" – powiedział pisarz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz