piątek, 11 września 2015

76. rocznica śmierci Józefa Czechowicza



76. rocznica śmierci Józefa Czechowicza

Dokładnie 76 lat temu – 9 września 1939 roku Niemcy zbombardowali nasze miasto. Zginął wówczas jeden z najwybitniejszych poetów okresu międzywojennego.
 W centrum Lublina przy Krakowskim Przedmieściu, w miejscu, gdzie spadła bomba, która zabiła poetę, stoi dziś jego pomnik. W środę zgromadzili się przy nim uczniowie z kilku lubelskich szkół, przedstawiciele środowisk kultury oraz władz miejskich. Czytali wiersze Czechowicza i wspominali go. Pod pomnikiem złożyli kwiaty i zapalili znicze. W archikatedrze lubelskiej odprawiona została msza św. za duszę Czechowicza.
W uroczystościach tych uczestniczyli uczniowie z klas: II dl oraz II gt.

Józef Czechowicz był nie tylko poetą, ale też nauczycielem, bibliofilem, wydawcą, dziennikarzem, animatorem lubelskiego środowiska kulturalnego. Jego "Poemat o mieście Lublinie" powstał w 1934 r. jako słuchowisko radiowe.
Najbardziej znane tomiki poetyckie Czechowicza to "Kamień" (1927), "ballada z tamtej strony" (1932), "nic więcej" (1936), "nuta człowiecza" (1939). W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Zginął w wieku 36 lat, gdy niemiecka bomba trafiła w dom, w którym był u fryzjera.

Inf. Barbara Klepacka







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz