wtorek, 29 października 2024

Lekcja "Nikt nie rodzi się czytelnikiem"

 

"Przyzwyczajać się do czytania - to budować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego”  

Wiliam Somerset Maugham

 

 

 

Lekcja „Nikt nie rodzi się czytelnikiem”

Rola książki jest w naszym życiu niepodważalna. Dzięki niej, czytelnik ma możliwość poznawania otaczającej rzeczywistości, poszerzenia wiedzy, uczy się odróżniać dobro od zła, poznaje pozytywne wzorce i w końcu, co niejednokrotnie najważniejsze dla miłośnika książek, dostarcza pozytywnych emocji i bogactwa przeżyć wewnętrznych. Dlatego ważne jest,  aby mieć stały kontakt ze słowem pisanym przez całe życie. Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania powinno być pielęgnowane cały czas, jeśli chcemy się rozwijać.

 





 

 

Dnia 8 października uczniowie klasy 3bl, pod opieką nauczyciela pana Łukasza Chabrosa, uczestniczyli w lekcji dotyczącej roli czytania, w oparciu o aktualny księgozbiór biblioteki z uwzględnieniem najnowszych nabytków, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  

            Zapraszamy Was do biblioteki! Przyjdźcie i sprawdźcie, co udało się kupić  z Waszych propozycji! 

A może coś innego Was zainteresuje?

Biblioteka jest czynna od godz. 7.30 do 17.30


Serdecznie zapraszamy!


 

sobota, 12 października 2024

Wycieczka do Państwowego Muzeum na Majdanku

 

 

Państwowe Muzeum na Majdanku. 

 

Dnia 9 października, uczniowie klasy IV bl, pod opieką pani Alicji Czuby oraz Barbary Klepackiej, zwiedzali Państwowe Muzeum na Majdanku. To miejsce funkcjonowało jako obóz w latach 1941 – 1944, a obecnie jest pomnikiem i miejscem pamięci wszystkich osób, które tam zginęły. Taka wzruszająca lekcja o mrocznych czasach II wojny światowej, pozwoliła nam zastanowić się nad tragicznymi losami więźniów i spojrzeć na koszmar obozu z szerszej perspektywy. 









Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary drugiej wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. Wśród nich, szczególne znaczenie mają miejsca bezpośrednio związane z masową eksterminacją ludności: komory gazowe, krematorium, oraz rowy egzekucyjne. Zachowane zostało również jedno z pięciu pól więźniarskich oraz cześć zabudowań administracyjnych i gospodarczych. W baraku nr 62 zlokalizowana jest multimedialna wystawa „Więźniowie Majdanka”. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.