piątek, 26 maja 2023

Wycieczka 24 maja

 

Wycieczka do Pałacu Zamoyskich w Kozłówce


Dnia 24 maja uczniowie klas: 1fg oraz 1ct, pod opieką pani Bożeny Dębskiej, Agnieszki Krukowskiej, Magdaleny Patyry oraz moim, brali udział w wycieczce do Kozłówki. 

Oprócz zwiedzania obiektów, uczestniczyliśmy w lekcji „Bogowie i herosi starożytnej Grecji i Rzymu w pałacu kozłowieckim”.

Podczas oglądania ekspozycji uczniowie przy pomocy plansz z atrybutami bogów i herosów doszukiwali się odniesień do antyku w wystroju wnętrz pałacu. Zajęcia zakończył quiz mitologiczny podsumowujący nabytą wiedzę o świecie antycznym.

Pałac w Kozłówce to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Niezapomniana podróż w czasie gwarantowana!


 

Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce, to późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. Jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie!

Zbudowany w XVIII wieku, okres świetności przeżywał na przełomie XIX i XX wieku, kiedy Konstanty Zamoyski założył tu ordynację. Ordynacja oznaczała, że majątku nie wolno było dzielić ani sprzedać. Zlikwidowała ją dopiero reforma rolna z 1944, a majątek w Kozłówce przeszedł w ręce państwa. W obawie przed zbliżającym się frontem, Jadwiga Zamoyska wraz z dziećmi opuściła Kozłówkę. Zabrawszy ze sobą  najcenniejsze dzieła sztuki uciekła do Warszawy. Niestety większość z nich przepadła w powstaniu warszawskim. Uratowały się jednakże dość duże zbiory, które dziś można podziwiać w muzeum. Prawdopodobnie dlatego, że panna, która została w Kozłówce pilnować pałacu wdała się w romans z oficerem Armii Czerwonej. Sprawiło to, że żołnierze radzieccy nie splądrowali i nie spalili rezydencji tak, jak to mieli w zwyczaju.

Dziś Pałac Zamoyskich w Kozłówce to warte odwiedzenia muzeum. Piękne wnętrza pełne wspaniałych obrazów, lamp, rzeźb, mebli, kotar i baldachimów z epoki. Przepych i elegancja zarazem.

Wrażenie wywołuje już okazała klatka schodowa, a dalej jest tylko piękniej. Wędrując po sieni pałacowej, gabinetach, sypialniach, salonach, łazience, jadalni czy bibliotece, można oczyma wyobraźni przenieść się do minionych wieków.

Warto także wstąpić do kaplicy wzniesionej w latach 1903-1909, która była wzorowana na kaplicy królewskiej we francuskim Wersalu. Można zajrzeć do pokoju księdza Stefana Wyszyńskiego. Późniejszy prymas Polski przebywał tu od 1 sierpnia 1940 roku do 1 września 1941 roku. Kozłówka w czasie okupacji niemieckiej była bowiem miejscem pobytu wielu wysiedlonych osób lub zagrożonych aresztowaniem. Mimo poszukiwań przez Gestapo ksiądz nadal pełnił posługę duszpasterską w okolicy i organizował tajne nauczanie.

W budynku dawnej powozowni znajduje się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu znana również jako „Muzeum Socrealizmu”. Galeria zawiera zbiory z I połowy lat 50. XX wieku, które liczą ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła ówczesnych czołowych polskich artystów. Swoistym dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina oraz Juliana Marchlewskiego. W trakcie zwiedzania galerii, z głośników usłyszeć można przemówienia sekretarzy partii komunistycznej, dźwiękowe fragmenty kronik oraz pieśni, takich jak np. Międzynarodówka.

 4 listopada 1944 roku zostało tu utworzone muzeum (pierwsze w wyzwolonej spod okupacji niemieckiej Polsce), w 1954 roku przekształcone w Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1956 roku obiekt uznany został za zabytek, a niedługo później podjęto jego rewaloryzację według projektu profesora Gerarda Ciołka. W 1976 roku reaktywowano placówkę muzealną, która od 1992 roku funkcjonuje pod nazwą Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.