wtorek, 28 marca 2023

Dzień Autorów Europejskich

 


Dzień Autorów Europejskich 27 marca 2023 r.

 

W poniedziałek, 27 marca obchodziliśmy Dzień Autorów Europejskich (Day of European Authors) ogłoszony przez Komisję Europejską. Jego celem jest połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków, w szczególności młodzież, do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową.

W naszej bibliotece uczestniczyli w akcji:

Krzysztof Zając z młodzieżą klasy 4 etg,

Wojciech Trybulski z uczniami klasy 3 cl

Małgorzata Sobczuk z uczniami klasy 1 bl

Urszula Zwijacz z uczniami klasy 4 blp

oraz Bożena Żurawicka-Dębska z uczniami klasy 2 at.

Teksty czytano po grecku, włosku, niemiecku, litewsku, ukraińsku, rosyjsku i po polsku. Czytali zarówno uczniowie jak i nauczyciele.  

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i uczestnictwo!

 

Z danych KE wynika, że z okazji Dnia Autorów i Autorek Europejskich ponad 1 tys. szkół w całej Europie zorganizowało sesje czytania na głos, w tym ponad setka szkół polskich.

Lista szkół w Polsce, które zorganizowały sesje czytania znajduje się pod linkim:

https://culture.ec.europa.eu/cultural-and-creative-sectors/books-and-publishing/day-of-european-authors/reading-sessions-in-secondary-schools#PL

Jest także wymieniona nasza szkoła, jako jedyna z Lublina, której uczniowie uczestniczyli w tej akcji:

Lublin            School Complex No. 1 them. Wladyslaw Grabski

 

BRAWO MY!

 

 



























 

poniedziałek, 27 marca 2023

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

 

 

 

"Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba"

J. R. R. Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem

 

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society). Właśnie wtedy został pokonany Sauron i Śródziemie odzyskało pokój. 

W ostatni piątek, 24 marca 2023 r., w bibliotece mieliśmy okazję gościć klasy 3bt, 2bl, 2 dl i 4clp z nauczycielami: Moniką Banasiewicz, Anną Godziną, Barbara Kozyrą, Kamilem Kasprzakiem, Urszulą Zwijacz i Joanną Sęk. Uczniowie i ich opiekunowie czytali głośno utwory Tolkiena w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim, hiszpańskim i portugalskim.  

Uczniowie mieli okazję poznać również kilka ciekawostek z życia i twórczości pisarza:

1.     Nie każdy o tym wie, ale „Władca Pierścieni” w zamyśle Tolkiena nie powstał jako trylogia i to nie Tolkien podzielił opowieść na trzy części. Był to zabieg wydawcy.

2.     Brytyjski pisarz władał sprawnie trzydziestoma językami. Warto zaznaczyć, że większość z nich naprawdę znał wręcz perfekcyjnie. Wśród nich był takie języki jak rosyjski, esperanto, lombardzki, walijski czy fiński.

3.     Tolkien nie tylko znał 30 języków, ale również stworzył kilkanaście własnych na potrzeby swoich utworów. Jednym z tworzonych przez niego języków jest tak zwana mowa elfów, czyli Quenya. Tolkien tworzył ten najpopularniejszy w jego życiu język od 1915 roku.

4.     Tolkien uprawiał różne dyscypliny sportowe. Jego ulubionym sportem było rugby. Jako członek szkolnej drużyny słynął z wyjątkowego zaangażowania w grę.

 

Zachęcamy do wypożyczania książek J.R.R. Tolkiena w naszej bibliotece!

 

Opracowała Agnieszka Piszcz.